Paprocie - Pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris)

Pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris) należy do rodziny Onocleaceae.Te piękne paprocie rosnące w naszym kraju w stanie dzikim objęte są ścisłą ochroną.

Wymagają piaszczysto gliniastej, ubogiej suchej lub lekko wilgotnej gleby o lekko kwaśnym odczynie i półcienistego stanowiska. Dorastają do 1 metra wysokości. Żywozielone liście płonne otaczają pąki liści zarodnikonośnych. Młode liście mają górną część  podwiniętą na kształt pastorału, a w miarę wzrostu prostują się. Późnym latem liście zewnętrzne zaczynają żółknąć, jesienią je wycinamy. Natomiast liście zarodnikonośne brązowieją.tych nie wycinamy - ładnie prezentują się zimą.Paprocie możemy rozmnożyć przez sadzenie odciętych fragmentów, które zawierają zalążek nowej rośliny lub z zarodników. Lubią je ślimaki i krocionogi.

Pióropusznik strusi jest w moim ogródku działkowym od samego początku. Po wykopaniu "studni" (stanowi ją wpuszczony do wody dwumetrowej długości pojemnik żeliwny z odciętym dnem, odcięta góra służy do przykrywania i jest bardzo ciężka)pomyślałam o posadzeniu tej paproci. Przywiozłam z rodzinnego ogrodu małą karpę i paproć rośnie przy studni już 25 lat.
 Posadziłam przy niej trzykrotkę wirginijską ładnie się z nią komponuje.Od paru lat tło dla niej stanowi wysoki krzew róży kwitnącej na różowoczerwony kolor.Paproć rośnie w cieniu śliwy. Są równolatkami.Ta niezmiernie łatwa w uprawie roślina nie sprawia żadnych problemów. Posadzona na słabej piaszczystej glebie, rzadko zasilana kompostem,nie rozrasta się zbytnio. Wiosną nowo wyrośnięte karpy wykopuję i z ciężkim sercem wyrzucam.Ta paproć rośnie także w ogródku przed blokiem, ma sporo cienia i może swobodnie się rozrastać. Pióropusznik strusi mimo, że ozdobny tylko z liści, ładnie by się prezentował nad oczkiem wodnym.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz