Byliny - Funkia (Hosta)


funkia o białozielonych liściach
kwiaty hosty
Funkia (Hosta) to doskonała bylina do obsadzania cienistych miejsc w ogrodzie. Jednak nie wszystkie odmiany  nadają się na takie stanowiska, gdzie  nie dochodzi słońce. Do wyjątków należą hosty o żółtych liściach, które potrzebują słońca dla ich prawidłowego wybarwienia i hosty o pachnących kwiatach, by mogły obficiej kwitnąć. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna,  lekko kwaśna i wilgotna. Najlepiej rosną w mieszaninie gleby, torfu i mielonej kory (w stosunku 1:1:1). Wiosną wymagają zasilenia nawozami mineralnymi.
Funkie to mrozoodporne, łatwe w uprawie rośliny. Są niezwykle dekoracyjne za sprawą liści, które mają różne kolory: żółte, niebieskie zielone, a nawet białe, często występują odmiany o liściach dwubarwnych. Liście mogą mieć różne kształty, a także wielkość i  fakturę. Hosty występują w wielu rozmiarach  od miniaturowych do półtorametrowych. Pokrój roślin jest również bardzo zróżnicowany, tworzą rozety, kuliste kopce lub mają pokrój wazonowy.
W ogródku działkowym mam hosty o zielonobiałych liściach. Jedna rośnie w cieniu altany i ta ma miejsce nieco wilgotne, a czasami jest nawet podlewana za co odwdzięcza się pięknymi kwiatami. Druga funkia rośnie na suchym stanowisku, w cieniu jabłoni obok bergenii, jej wzrost jest słabszy, a i kwitnie skromniej. Wiosną zasilę je kompostem i podsypię garstką nawozu mineralnego. Łodygi kwiatostanowe po przekwitnięciu wycinam, a późną jesienią, gdy obumierają liście usuwam je, by ślimaki pozbawić kryjówek i zmniejszyć ryzyko chorób grzybowych.
Rośliny są bardzo lubiane przez ślimaki, które wygryzają w liściach spore dziury. Czasami po deszczu ślimaki zbieram do naczynia i wynoszę na łąkę, ale zastawiam też na nie pułapki. Wlewam do słoiczka trochę piwa i słoiczek zakopuję na równi z glebą. Ślimaki lubią ten zapach i  wpadają do naczynia.
Bardzo mi się podobają te rośliny, chciałabym mieć w ogródku więcej odmian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz