Byliny - Piwonia lekarska (Peonia officinalis)

Piwonia lekarska, peonia (Peonia officinalis) to okazała, długowieczna bylina  ogrodowa  należąca do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Do tej rodziny należy 40 gatunków piwonii. Piwonia lekarska ma liście osadzone na sztywnym pędzie, ale jaśniejsze i szersze niż inne odmiany. Wprowadzając ją do ogrodu należy pamiętać, że roślina nam się rozrośnie na boki, a jej wysokość to 80-100 cm. Te piękne kwiaty na jednym miejscu mogą pozostawać przez wiele lat. Piwonia lekarska zakwita w maju i czerwcu. Wśród wielu gatunków piwonii są odmiany o kwiatach białych, różowych, a  nawet żółtych i często pachnących.  

Piwonie są łatwe w uprawie.Jeżeli je odpowiednio posadzimy będziemy się mogli cieszyć pięknymi kwiatami przez wiele lat. Przed sadzeniem tych roślin dołki zaprawiamy przefermentowanym obornikiem lub dojrzałym kompostem, a ziemia musi być głęboko przekopana. Miejsce należy wybrać słoneczne lub bardzo lekko zacienione, osłonięte od wiatru.Gleba powinna być żyzna, próchnicza, wilgotna i tylko lekko kwaśna.
Piwonie rozmnażamy przez podział starszych roślin wyłącznie w ostatnie dni sierpnia - to jedyny, najodpowiedniejszy termin. Przy dzieleniu rośliny  należy zwracać uwagę na to, by każda część miała 2-3 zdrowe pąki i 2-3 mięsiste korzenie.Większa ilość korzeni, czy pąków nie przyczyni się do dobrego wzrostu rośliny. Uzyskaną karpę sadzimy tak, by pączki znajdowały się najwyżej 5 cm pod ziemią. Głębsze sadzenie może doprowadzić do tego, że roślina nigdy nie zakwitnie.W pierwszym roku uprawy uszczykujemy pąki kwiatowe, by roślina lepiej się ukorzeniła.Pielęgnacja piwonii w następnych latach polega na spulchnianiu gleby, odpowiednim zasilaniu nawozami mineralnymi i obornikiem lub kompostem i podlewaniu młodych roślin. Piwonie nie lubią przenawożenia, szczególnie azotem,mogą na nie reagować słabszym kwitnieniem.

W moim ogródku działkowym piwonie rosną na suchej piaszczystej ziemi, chyba od 20 lat i ciągle na tym samym miejscu. Obecnie są w lekkim cieniu, jaki daje brzoskwinia. Wiosną zasilam je Azofoską,  a nieco później kompostem, a podlewam  sporadycznie. Obok piwonii rozrosła się trzykrotka wirginijska kwitnąca na ciemnoniebieski kolor. Nawet ładnie wyglądają te kwitnące obok siebie rośliny. W ubiegłym roku próbowałam trzykrotkę stamtąd usunąć, ale okazało się to niemożliwe, gdyż jej korzenie sięgają głęboko w głąb ziemia, a skoro obie rośliny kwitną, być może aż tak bardzo sobie nawzajem nie przeszkadzają.

Piwonie często hoduje się na kwiat cięty. Do bukietu ścinamy je, gdy pąki są zaledwie pęknięte. W wazonie utrzymują się do 10 dni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz