Malwy osiągają 2-3 m wysokości, a ich kwiatostany prawie 1 m długości. Są łatwe w uprawie. Najlepsze dla nich stanowisko, to miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru; rośliny nie będą narażone na wyłamywanie długich pędów kwiatostanowych. Wymagają gleb żyznych, głęboko uprawianych, nie lubią zwięzłych i mokrych.
Malwa czarna |
Kiedyś uprawiałam malwy o pełnych kwiatach koloru żółtego i różowego, te rzeczywiście miały cechy roślin dwuletnich. Z praktyki wiem, że jeżeli po przekwitnięciu usunie się zeschnięte resztki roślin, to malwa zakwitnie drugi raz. Prawoślaz łatwo rozmnaża się z nasion wysiewanych na rozsadniku w maju lub czerwcu. Najlepiej od razu wysiać je na miejsce stałe, a jeżeli chcemy przesadzić na inny zagon, to należy to zrobić, gdy siewki mają 3 liście lub przenieść je we wrześniu lub w kwietniu następnego roku, ale zawsze z dużą bryłą ziemi. Malwa ma palowy korzeń i przy przesadzaniu można go uszkodzić a wtedy roślina nie przyjmnie się na nowym miejscu. Po przesadzeniu zawsze pamiętajmy o podlaniu roślin.
W chłodne deszczowe lata rośliny ulegają porażeniu przez rdzę ślazową. Wtedy chore części roślin wycinam i palę.
Malwy wysiewając się same mogą szybko zamienić rabatę w gęsty gąszcz, jeżeli chcemy tego uniknąć należy obcinać kwiaty zaraz po przekwitnięciu. Malwy sadzi się często przy ścianach budynków lub jako szpalery przy ogrodzeniu. Często mają zastosowanie jako tło dla niższych kwiatów lub jako rośliny osłonowe.
Można je ścinać do wazonów. Niektóre gatunki prawoślazu mają właściwości lecznicze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz