Fiołki wonne i ozdobne (Viola odorata)...

Fiołek rogaty
Fiołki to moje ulubione kwiatki, toteż nie mogło ich zabraknąć w ogródku działkowym. Różnej wielkości, różnej barwy, pachnące lub nie cieszą oczy od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Od zawsze na działce rośnie fiołek wonny (Viola odorata). To jeden z najwcześniejszych zwiastunów wiosny. Nasiona tej niepozornej, a jakże pięknie pachnącej rośliny wysiewają się same, kiełkują i wyrastają w różnych zakątkach ogrodu. Dzięki zimozielonym liściom fiołek wonny jest ozdobny w ciągu całego roku. Ta bylina rozmnaża się za pomocą długich rozłogów, a wyrastające z nich gęsto listki  tworzą zielone łany. Intensywnie fioletowe kwiatki przyciągają owady i potrafią swym zapachem napełnić cały ogród. Fiołki wonne mogą być wykorzystywane do zazieleniania cienistych miejsc.
Duża kępa rośnie w ogródku przed blokiem. Mają tu dobre warunki , bo ogródek znajduje się po wschodniej stronie. 
Fiołek biały niepachnący
Od niedawna w ogródku działkowym zagościły fiołki rogate (Viola  cornuta). Rośliny są większe od "zwykłych" fiołków i mają większe kwiaty z długą ostrogą. Kwitną od marca do pierwszych śniegów. Dobrze rosną w półcieniu. Kwiaty fiołka rogatego są zazwyczaj fioletowe, ale  mogą  być różnokolorowe: kremowożółte,  ciemno-cytrynowe, purpurowofioletowe. Te wdzięczne kwiatuszki raz wysiane w ogródku pozostaną z nami na zawsze.
Kolorowymi fiołkami rogatymi możemy ozdobić rabaty, ogródki skalne, tarasy, balkony. Ładnie będą wyglądały wysiane wraz z innymi roślinami w skrzynkach, czy donicach.
Spełniają także bardzo dobrze rolę wypełniaczy. Kiedy na skalniaku lub rabatce większość roślin przekwita, fiołki rogate mogą zastąpić te rośliny. Mimo, ze same się wysiewają i są wszędobylskie łatwo można je usunąć z miejsc, gdzie ich nie chcemy.
Wszystkie fiołki są bylinami. Do swojego rozwoju potrzebują ziemi żyznej, lekkiej i wilgotnej, a stanowisko powinno być ocienione. Najłatwiej rozmnażać fiołki wonne  przez oddzielenie młodych roślinek wyrastających na długich rozłogach. Najpierw młode roślinki sadzimy na rozsadniku do dobrej ziemi, podlewamy, a po miesiącu, gdy już się rozrosną wysadzamy na miejsce stałe.
Mam w ogródku działkowym fiołka kwitnącego na biało i białego z fioletowym nakrapianiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz