Byliny płożące - Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Jest dość trwałą i mało wybredną byliną spotykaną na podmokłych łąkach, nad brzegiem wód, na wilgotnych polach. Dzięki płożącym się po ziemi pędom, zdecydowanie różni się od pozostałych gatunków mających pokrój wzniesiony.

W Polsce jako roślina ozdobna służy do obsadzania oczek wodnych, ma zastosowanie jako roślina okrywowa, nadaje się również do ogródków skalnych.Są odmiany tojeści uprawiane w doniczkach jako rośliny pokojowe (pędy zwisają z doniczki). Jest  mrozoodporna.Wysokość rośliny nie przekracza 10 cm. Jej okrągłe listki osadzone są na pędach, naprzeciwlegle, a w kątach liści znajdują się żółte, gwiazdkowate kwiaty, które pojawiają się na roślinie od czerwca do lipca.
Tojeść "Aurea" rosnąca pod tawułą

Posadziłam  w ogródku działkowym odmianę "Aurea," o żółto-zielonych liściach.Rośnie słabiej niż gatunek. Wymaga  stałego nasłonecznienia, gdyż w cieniu liście tracą swój żółty kolor i stają się zielone.Wykorzystałam ją jako tło pod tawułę.Jej żółte liście ładnie się komponują z zielonymi listkami tawuły. Kontrast jest większy, gdy tojeść zakwita. Jeżeli pędy zbyt się rozrosną po prostu je przycinam. Tę roślinę bardzo łatwo się rozmnaża, gdyż na łodygach w międzywęźlach wytwarza korzonki. Wykorzystałam ją także jako roślinę ozdobną do kompozycji pojemnikowej. W dużym glinianym garze odgrywa rolę podwójną, zdobi, a jednocześnie osłania korzenie powojnika przed palącymi promieniami słońca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz