Dzielżan jesienny (Heienium hybridum)

Dzielżan ogrodowy
Dzielżan jesienny (Helenium hybridum)  jest byliną, która zaczyna kwitnąć w sierpniu a kończy w październiku. Na rabatach bylinowych jest ostatnim mocnym akcentem. Barwy kwiatów harmonizują z żółknącymi na drzewach liśćmi. Roślina tworzy liczne koszyczki kwiatostanowe o wypukłych środkach.
Te jesienne kwiaty można wykorzystywać do ozdoby wnętrz. Dzielżany rozmnaża się przez oddzielenie młodych roślin tworzących się koło zeszłorocznego pędu. Robi się to w końcu marca lub w kwietniu. W zależności od odmiany, niskie sadzimy co 30 cm, a wysokie co 40 - 50 cm. Jeżeli wyrosną bardzo bujnie trzeba w sposób niewidoczny przywiązać je do palika. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 60 - 180 cm.

Wymagają dużo słońca,  mogą rosnąć na różnych glebach, byle nie podmokłych i nie piaszczystych. Jeżeli w maju przytniemy wierzchołki pędów, to zabieg ten spowoduje silniejsze rozgałęzienie pędów kwiatostanowych i opóźni kwitnienie o 2-3 tygodnie.Kiedy po kilku latach rośliny  zaczynają słabiej kwitnąć, to aby nie traciły na swojej dekoracyjności, przesadzamy je na nowe miejsce.

Dzielżany dobrze komponują się na rabacie z innymi roślinami. Były jednymi z pierwszych kwiatów posadzonymi w moim ogródku  działkowym. Po otrzymaniu działki pod koniec lat osiemdziesiątych,  byłam w tej dobrej sytuacji, że dużo kwiatów przeniosłam z rodzinnego ogrodu rodziców. Uzyskanymi z nich sadzonkami dzieliłam się z sąsiadami. I tak nasze działki obsadzone były dzielżanami, rudbekiami, kosmosami, orlikami, ostróżkami i innymi kwiatami. Dopiero po jakimś czasie nabrały odmiennego charakteru. Przybywało nowych gatunków, rośliny stały się bardziej dostępne, ale wymiana między działkowiczami nadal ma miejsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz