Pachnące byliny - goździki (Dianthus)

Goździki (Dianthus) to bardzo dekoracyjne, a przy tym pachnące byliny.
Od wielu lat te urocze rośliny upiększają mój ogródek działkowy.
Mają one wszelkie cechy bylin doskonałych. Są łatwe w uprawie, kwitną wtedy, gdy większość roślin majowych przekwita. Ich kwitnienie trwa przez całe lato, czasami aż do września. Tworzą gęste kępy nie tylko zielonych, ale także srebrzystych i niebieskawych liści, które są często zimozielone.
Wystarcza im przepuszczalna gleba, ale stanowisko powinno być słoneczne.
Popularne gatunki goździków to: kropkowane, pierzaste i sine.Liście goździka sinego i pierzastego są szarozielone, a liście niektórych goździków kropkowanych są ciemniejsze,szczególnie tych o ciemnopurpurowych kwiatach.
Z wymienionych powyżej goździków, najdłużej kwitnie goździk kropkowany, bo od czerwca do września; ma też inną zaletę - samoistnie się rozsiewa. Jeżeli chcemy mieć kwiaty, o określonej barwie to lepiej  zaznaczyć kolor danej kępki, kiedy kwitnie latem i wiosną ją podzielić, gdyż z nasion raczej trudno będzie uzyskać wybrany kolor.
Goździki sine i pierzaste łatwo jest rozmnożyć przez sadzonki powstałe po oderwaniu części starego pędu. Robimy to we wrześniu, gdyż sadzonki lepiej się ukorzeniają w niższej temperaturze. Po przekwitnięciu dobrze jest ściąć łodyżki kwiatowe i częściowo liście, wtedy kępka się zagęści.
Zdarza mi się zapomnieć o przycięciu pędów, a widzę, że kępka robi się brzydka, łodygi rozkładają się na boki , wtedy kilka łodyżek z jednego boku przysypuję ziemią i uciskam.Ukorzenią się i wiosną utworzą nową kępkę, a starą zlikwiduję.
Czasami wsadzam oderwane stare łodyżki do doniczki z ziemią i trzymam do wiosny w inspekcie. Tak odnawiając kępy i przesadzając je co kilka lat na nowe miejsce, mogę  zachwycać się silnym i przyjemnym  zapachem tych mało wymagających kwiatów.

Czasami w ogródkach działkowych można spotkać goździka brodatego (Dianthus barbatus) znanego pod niewłaściwą nazwą kartuzka. Pamiętam te kwiaty z dzieciństwa. Zawsze rosły w ogrodzie i bardzo długo kwitły. Trochę o nich zapomniano, a szkoda, bo kwitną od czerwca do sierpnia. Drobne kwiatki zebrane w płaskie kwiatostany, osadzone  na sztywnych łodygach mają barwę białą, różową lub karminową w różnych odcieniach, często środek jest w innym kolorze.

Kwiaty do wazonu ścinamy w pełni rozwinięte.
 
Goździk brodaty  zaliczany jest do kwiatów dwuletnich. Na działce wysiewa się samoistnie,więc traktuję go jak bylinę. Nasiona goździka brodatego wysiewamy w czerwcu, gdy siewki mają 3-4 pary liści przesadzamy je jeszcze raz, a na miejsce stałe z możliwie duża bryłką ziemi sadzimy we wrześniu lub w kwietniu następnego roku. Lubi glebę gliniasto - piaszczystą, wilgotną i stanowisko słoneczne , ale może rosnąć także  w półcieniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz