Szkodniki roślin doniczkowych

W ciepłe, upalne lato a także zimą,  gdy powietrze wysuszają kaloryfery  na naszych roślinach mogą pojawić się pajęczaki. Trudno je zauważyć gołym okiem. To przędziorki. Gnieżdżą się na spodniej stronie liści wysysając z nich soki. Na dolnej stronie porażonego liścia są widoczne, małe żółte kropki. Opanowane przez przędziorki liście  brunatnieją i opadają. Przy dużym porażeniu, spryskując roślinę wodą,  można zauważyć wiszące pajęczynki. 

Zwiększenie wilgotności powietrza i zmywanie lub spryskiwanie dolnej strony  liści  pomaga w ich zwalczaniu. Można  zastosować  opryski  z szarego  mydła (5 g  utartego mydła na 1 litr wody).  Jeżeli to nie skutkuje a chcemy  zachować ulubioną roślinę , możemy  użyć środka chemicznego.  Należy zachować środki ostrożności stosuj ac się do instrukcji  na opakowaniu. Zabieg wykonać na balkonie lub w odizolowanym pomieszczeniu. Możemy zastosować np: Neron 50 EC, Confidor 200 SL. Zimą przy myciu czy spryskiwaniu liści należy je dokładnie obejrzeć. Mogły zostać zaatakowane przez tarczniki lub miseczniki. Rozpoznać je można po brązowych tarczkach nieregularnie ułożonych na liściach i na łodygach. Jeżeli to początek inwazji  to możemy zauważone tarczniki usunąć za  pomocą  szorstkiej  gąbki nasączonej  roztworem szarego mydła lub denaturatu (5g mydła lub 1 łyżka denaturatu na 1 litr wody). Po zabiegu  roślinę należy dokładnie spłukać. Z niektórych roślin trudno jest usunąć szkodniki. Należałoby je przyciąć i dopiero oczyszczać. Jeżeli to okaże się mało skuteczne można zastosować środek chemiczny np: Actellic. Miseczniki szczególnie upodobały sobie fikusy, paprocie, bluszcz,  kaktusy, oleander. Zauważyłam je ostatnio na liściach figi. Larwy miseczników poruszają się  tylko przez pierwsze godziny życia, potem siedzą nieruchomo w jednym miejscu i wysysają soki z rośliny. Pod jedną tarczką samicy znajduje siąę kilka tysięcy jaj. Jeśli sprzyjają warunki w   roku może rozwinąć się aż 8 pokoleń. Zaatakowane rośliny nie rosną, a liście pokryte są lepką wydzieliną. 
Na szyjce korzeniowej, ogonkach liściowych i spodniej stronie liści mogą żerować wełnowce. Szkodniki pokryte są białą zbitą substancją woskową przypominającą kłaczki waty. Rozmnażają się bardzo szybko.tworząc nowe kolonie. Przy niewielkich rozmiarach kolonii szkodników można przetrzeć liście i łodygi watą nasączoną roztworem wody i 50% alkoholu w stosunku 10:1, z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Można to robić za pomocą wacików kosmetycznych lub patyczków każdorazowo je zmieniając. Po kilku dniach zabieg powtórzyć.Tej mieszanki nie należy używać do opryskiwania  rośliny. Jeżeli to okaże się nieskuteczne możemy zastosować np. Actellic 50 EC w stężeniu 0,1% lub Mospilan. Także w glebie mogą występować pasożyty, które są trudne do wytępienia. Jedynymi z nich są ziemiórki - czarne muszki.Ich larwy uszkadzają delikatne korzenie. Także skoczogonki są trudne do wytępienia. Przesadzenie rośliny nie pomoże, gdyż przenoszą się wraz z resztkami starego podłoża. Można spróbować je wytępić preparatem sporządzonym z tytoniu papierosowego. Gotujemy przez 15 minut tytoń z 1 papierosa w 1 litrze wody -opryskujemy i podlewamy roślinę małymi porcjami wywaru. Wywar z tytoniu możemy stosować także przeciwko mączlikowi szklarniowemu (białej muszce). Inny sposób na na pozbycie się skoczogonków, to zanurzenie doniczki na kilka godzin w wodzie - owady z braku powietrza wychodzą na powierzchnię. Jednak przy tej metodzie istnieje niebezpieczeństwo zalania rośliny. Zabieg taki można wykonać latem przy upalnej pogodzie.

Wniosłam do domu miechunkę peruwiańską, aby dojrzały owoce i już po 2 tygodniach pojawiła się na niej biała muszka i ziemiórki. Białą muszkę pokonałam opryskując ją wodnym roztworem mydła i denaturatu. Z ziemiórkami walczę do teraz. Kwiaty mogą być zaatakowane przez mszyce. Te bezskrzydłe owady długości 1,5 mm mogą być zielone żółte lub czarne. Wysysają soki z młodych liści, pędów i pączków kwiatowych. Najskuteczniejszym sposobem ich zwalczania jest popryskanie preparatem Pirimorlub Confidor 200 SL.

Uciążliwymi szkodnikami trudnymi do zwalczania są wciornastki - owady ze skrzydełkami. Larwy wciornastków są bezskrzydłe. Objawem obecności tych owadów są żółte plamy na listkach.  Potem dochodzi do srebrzystości liści Charakterystyczne dla wciornastków są widoczne na dolnej stronie liści czarne grudki ich odchodów. Zwalczać je można wkładając do ziemi pałeczki owadobójcze lub opryskując aparatem Talstar 100 BC, Marshall 250 EC.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz