Firletka kwiecista (Lychnis coronaria), firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica)

Firletka kwiecista (Lychnis coronaria) jest gatunkiem należącym do rodziny goździkowatych. Dorasta do 65 cm i rozrasta się na szerokość 45 cm. Jajowate liście są srebrzyście omszone. Kwiatki zebrane w luźny kwiatostan, usytuowane są na długich szypułkach. Moja odmiana ma kwiaty ciemnoróżowe. Firletkę kwiecistą można sadzić na rabatach i w ogródkach skalnych. Lubi stanowisko słoneczne.

Firletka kwiecista
W ogródku działkowym  rośnie w ziemi piaszczystej i  ma się doskonale. Rozmnaża się ją z nasion,  wysiewanych wczesną wiosną. Jest rośliną dwuletnią a ponieważ rozsiewa się sama, jest stałą bywalczynią ogrodu. Część młodych roślin rozdaję znajomym,część trafia na kompost a reszcie pozwalam zakwitnąć. Rozsiana w różnych miejscach dobrze się komponuje z innymi bylinami.
Mam też na działce firletkę chalcedońską (Lychnis chalcedonica) zwyczajowo nazwana krzyżem maltańskim, krzyżem Jerozolimy. Osiąga wysokość 1 m. Ma grube, wzniesione, nierozgałęziające się łodygi tworzące kępę. Liście są szorstko owłosione, zebrane w przyziemną rozetę. Kwiaty zebrane po 10-15 w szczytową wierzchotkę. Moja firletka ma kwiaty czerwone. Roślina kwitnie latem, ale dość krótko. Po przekwitnięciu kwiaty trzeba usunąć. Jesienią kwiaty przycinam 5 cm od ziemi. Roślina nie wymaga okrycia na zimę. Lubi słoneczne stanowisko, bo w półcieniu rośnie wyższa, ale bardziej rzadka.

Firletka chalcedońska
Przez parę lat hodowałam w doniczce firletkę, która kwitła na czerwono, ale nie znam jej nazwy. Sezon letni spędzała na balkonie a zimę w pomieszczeniu, gdyż była mało odporna na mróz. Kwiaty pojawiały się na wierzchołkach pędów, które były  rozgałęzione. Przez zimę gubiła część  liści, ale wiosną szybko się zazieleniała. Liście miała delikatne, pokryte włoskami.

Firletka (nazwa nieznana)
Warto uprawiać firletki, raz posadzone będą gościły w naszym ogrodzie przez wiele lat. Potrafią się pojawić w najróżniejszych  miejscach, a dzięki rzucającej się w oczy barwie kwiatów, tworzyć ciekawe zestawienia z innymi roślinami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz