Kliwia pomarańczowa |
Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata) to długowieczna, mało wymagająca roślina, dzisiaj już nieco zapomniana. Liście ma ciemnozielone, skórzaste, długie i wąskie wyrastające w dwóch naprzeciwległych rzędach. Pomarańczowe kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, ładnie wyglądają zebrane na szczycie długiej, bezlistnej łodygi.
Jej odporność na niesprzyjające warunki jest zadziwiająca. Wiele lat temu kliwia rosnąca w naszym domu, przez ponad miesiąc stała w nieogrzewanym zimą pomieszczeniu, niepodlewana - przeżyła. Był to okres przeprowadzki. Zabraliśmy ją do nowego mieszkania i prawie pół wieku jest z nami. Ponieważ bardzo się rozrosła, duża donica okazała się za mała. Postanowiłam posadzić kliwię do mniejszej doniczki - ze starej rośliny pozostał tylko jeden, mały egzemplarz. Dziś już ma spore rozmiary. Od lat stoi w kuchni, myślę że jest jej tam dobrze, a ponieważ kliwia pomarańczowa nie lubi zmiany miejsca - kuchnia pozostanie na długo jej domem. Latem najlepsza dla niej temperatura - pokojowa, zimą 10- 12 stopni.
Starsze, trzyletnie egzemplarze, które już kwitły, wprowadza się w stan spoczynku obniżając temperaturę do 12-14 stopni, gdy pojawią się pąki kwiatowe- podwyższa, zimą trochę niższa. Dobre stanowisko dla kliwii, to wschodnie okno, należy chronić roślinę przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Podlewamy wiosną i latem umiarkowanie, 1-2 razy w tygodniu, woda nie może stać na podstawce. Zimą podlewanie ograniczamy, uważając, by nie przesuszyć rośliny.
Starsze egzemplarze przesadzamy jak najrzadziej a młode, które mają mniej niż trzy lata, co roku. Kliwię należy przesadzać tuż po kwitnieniu, do żyznej ziemi kompostowo-darniowej z domieszką gruboziarnistego piasku. Rozmnażamy przez dzielenie rozrośniętych roślin i z nasion. W okresie wegetacji, który trwa od marca do końca lipca, co 10 dni, a w następnych miesiącach, do okresu spoczynku - co 3 tygodnie - podlewamy roślinę roztworem nawozów mineralnych.
Mam nadzieję, że moja kliwia znów zakwitnie wiosną. Warto hodować tę roślinę, łatwa w uprawie - nie choruje, nie atakują jej szkodniki, nawet, gdy nie kwitnie jej ciemne liście zdobią nasze mieszkanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz