Zioła - Lubczyk (Levisticum officinale Koch)

 Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale Koch) jest  wieloletnią byliną o rozłożystym pokroju należącą do rodziny baldaszkowatych. W pierwszym roku wegetacji wytwarza bujną rozetę długoogonkowych liści, które przypominają liście selerów. Dopiero w następnych latach wyrastają długie pędy kwiatostanowe z nielicznymi liśćmi łodygowymi. Lubczyk powinno się sadzić przynajmniej w pół metrowym oddaleniu od innych roślin żeby ich nie zacieniał, gdyż osiąga wysokość do 2 metrów. Kwitnienie lubczyku przypada na okres czerwca i lipca. Kwiaty są niepozorne, żółtozielonkawe zebrane w baldachy. Bardzo chętnie odwiedzają je owady. Podziemna część rośliny jest również silnie rozwinięta. Składa się z krótkiego kłącza i wyrastających z niego korzeni.

Lubczyk po ulewnym deszczu
Lubczyk nie ma specjalnych wymagań co do uprawy. Powinien rosnąć na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym, na miejscu ciepłym, ale niezbyt suchym. W upalne dni potrzebuje nawadniania. Gleba próchnicza, bogata  w wapń będzie dla niego najlepsza. Rozmnaża się z sadzonek wysadzanych do gruntu po majowych przymrozkach. Nasiona lubczyku szybko tracą zdolność kiełkowania, więc wysiewamy je bezpośrednio po zbiorze tj. w sierpniu na głębokość 1 centymetra, na rozsadniku lub wprost do gruntu. Na miejsce stałe wysadzamy w kwietniu następnego roku.
Jako przyprawę stosuje się świeże i wysuszone liście i korzenie. Można je używać do dań obiadowych zamiast kostek rosołowych i maggi Już w pierwszym roku po posadzeniu można zrywać liście lubczyku na przyprawę, a korzenie wykopuje się w drugim lub trzecim roku.
Wszystkie części rośliny mają specyficzny zapach. Liści używa się jako przyprawy do zup, szczególnie kartoflanki, pomidorowej, rosołu.Korzenie świeże i wysuszone są doskonałą przyprawą do sałat zielonych, mieszanek warzywnych, sosów ciemnych, mięsa baraniego, króliczego i drobiu.
Napary z korzenia działają uspokajająco i moczopędnie.

W ogródku działkowym uprawiam lubczyk od ponad 20 lat. Dostałam od kogoś kawałek korzenia i po 2-3 latach roślina posadzona  w ziemi, nawiezionej obornikiem osiągnęła ponad 2 metry. Od lat nie nawożę ziemi obornikiem, więc rośliny tak bujnie nie rosną. Lubczyk od tamtej pory zmieniał trzykrotnie miejsce pobytu na działce. Czasami rozrośnięte kłącza wykopuję, by obdarować nimi znajomych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz