Krzewy ozdobne - Wiciokrzew (Lonicera)


Wiciokrzewy (Lonicera) należą do rodziny przewiertniowatych (Caprofoliaceae). To, mrozoodporne, bardzo ozdobne pnącza o wijących się  pędach. Kwitną od czerwca do późnej jesieni. Nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Dobrze rosną na glebach o przeciętnej żyzności, ale nie za suchych.Wykorzystywane są do okrywania płotów, furtek, altanek, a niektóre gatunki mogą pełnić funkcję  rośliny okrywowej.

W ogródku działkowym posadziłam wiciokrzew przewierceń (Lonicera caprifolium). Wyhodowałam go z ukorzenionej odnóżki. Ma już 8 lat. Zakwitł w drugim roku po posadzeniu. Rośnie w cieniu altany, na piaszczystej glebie zasilanej wiosną i pod koniec lata kompostem. Promienie słoneczne docierają tu rano i późnym popołudniem.Jedynie pędy wyrastające ponad altanę są dobrze doświetlone. W okresie upałów roślinę podlewam. Woda tak szybko nie wyparowuje, gdyż rosnąca u jego stóp rogownica kutnerowa chroni glebę przed utratą wilgoci.Wiciokrzew przewierceń rosnący w naszym kraju w naturze jest pod ochroną.

Wiciokrzew przewierceń dorasta do 5-6 metrów wysokości. Krótkoogonkowe liście , zielone z wierzchu,od spodu z niebieskim odcieniem są umieszczone naprzeciwlegle.Kwitnie od maja do lipca. Kwiaty pojawiające się w kącikach liści w kolorze kremowym bardzo intensywnie i pięknie pachną. Bezpośrednio po przekwitnięciu zawiązują się czerwone, jagodowe owoce utrzymujące się na roślinie do października. Cała roślina jest trująca. Czerwone owoce również są trujące, więc należy zwrócić uwagę na dzieci, by przypadkiem ich nie zjadały Wiciokrzew pomorski nie lubi przycinania.Usuwam tylko pędy zeschnięte lub uszkodzone. Pnącze rosnące na suchym podłożu atakowane jest przez mszyce. W ubiegłym roku na moim krzewie również urzędowały, te rozmnażające się w zatrważającym tempie owady. Potraktowałam je wyciągiem z pokrzywy i ich żywot zakończył się po kilku minutach. Liście należy dokładnie opryskać po obu stronach, a efekt gwarantowany. Przygotowanie ekologicznego preparatu jest bardzo proste.Podaję przepis.
Wyciąg z pokrzywy przeciw mszycom:
1 kg świeżych pokrzyw lub 200 g suchych roślin zalewam 10 litrami wody na 12-24 godzin i po tym czasie nierozcieńczonym preparatem opryskuję dokładnie rośliny.  Tak przygotowanym wyciągiem opryskuję również rośliny na działce przeciwko przędziorkom.
W ogródku przybalkonowym posadziłam wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum). Znajoma za podarowany kwiatek przyniosła mi od swojej koleżanki kawałek zielonego pędu tej rośliny. Twierdziła, że jak zakwitnie, ładnie będzie wyglądał za balkonem i miała rację.Wiciokrzew pęknie kwitnie, a w ubiegłym roku wdrapał się na balkon i  wysoko nad barierką pysznił się swoimi pięknymi kwiatami. A jaki miły  zapach roztaczał się na balkonie, nawet w pokoju był dobrze wyczuwalny.
Wiciokrzew pomorski dorasta do 5 m  wysokości. Jego pędy wiją się lewoskrętnie. Liście tego gatunku nie zrastają się. Są dość grube, krótkoogonkowe, z wierzchu zielone, szaroniebieskie od spodu, do końca października pozostają na krzewie. Kwiaty tego wiciokrzewu mają 5 cm wysokości, żółtobiałe, zewnątrz zaróżowione lub ciemnofioletowe z białymi prążkami. Wydzielają przyjemny, silny zapach. Roślina kwitnie od maja do sierpnia. Po przekwitnięciu zawiązują się wiśniowoczerwone , lepkie jagody, które dojrzewają we wrześniu. Owoce zdobią wiciokrzew do zimy. Widzę, że nadal są na roślinie, ale pod wpływem zimna mają czarną barwę.
Wiciokrzew pomorski jest w naszym kraju objęty ochroną prawną.
W ubiegłym roku posadziłam za balkonem także wiciokrzew przewierceń.Ukorzeniłam  pęd z wiciokrzewu rosnącego w ogródku działkowym. Dwuletnią, kwitnąca roślinę posadziłam wczesną jesienią pod  rosnąca przy balkonie wierzbą Może się ładnie rozrośnie, ale będę musiała pamiętać o podlewaniu w upalne dni lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz