Borówka wysoka, by mogła obficie owocować musi być przycinana. Cięcie borówki rozpoczynamy od piątego roku po posadzeniu, powinno być ono systematyczne, to znaczy coroczne.
Do piątego roku po posadzeniu wykonujemy tylko "cięcie sanitarne". Usuwamy pędy przemarznięte, płożące się i wyłamane.Wycinamy także pędy krótkie, rozkrzewione, które wyrastają u nasady krzewu, by zapewnić dostęp powietrza i tym samym zapobiec infekcjom grzybowym. Jeżeli chodzi o krzew dorosły, to konstrukcję takiego krzewu powinno tworzyć 6-8 wieloletnich, zdrewniałych pędów. Usuwamy z nich co roku najstarsze zagęszczone krótkopędy, aby zapobiec drobnieniu owoców i zmusić krzew do wzrostu. Spośród jednorocznych długopędów, które wyrastają z szyjki korzeniowej zostawiamy 2-3 najmocniejsze i skracamy je o 1/3, żeby się rozkrzewiły. To właśnie one zastąpią w kolejnym roku 2-3 najstarsze pędy szkieletowe. Jeżeli wykonamy cięcie w taki właśnie sposób, to doprowadzimy do wymiany co 3-4 lata wszystkich pędów w krzewie.
Tak cięta borówka powinna przez wiele lat obficie owocować, a jej owoce powinny być dorodne i smaczne. Właśnie w taki sposób przycinam swoją borówkę wysoką rosnącą od 20 lat w ogródku działkowym i dzięki temu zbieram tak obfite plony.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz