Uprawa jabłoni

   Sadzenie jabłoni

  • Optymalny termin sadzenia jabłoni to druga połowa października, jeżeli gleba nie jest zamarznięta drzewka można sadzić przez cały listopad albo wczesną wiosną. Jesienny termin jest lepszy, bowiem system korzeniowy nie jest narażony na przesychanie, a drzewka od razu zaczynają się ukorzeniać i wiosną szybko rozpoczynają wzrost.

Przygotowanie do sadzenia
Tuż przed sadzeniem należy przejrzeć  dokładnie system korzeniowy, ostrym sekatorem przyciąć połamane lub chore korzenie aż do zdrowego miejsca. Korzenie zbyt długie możemy przyciąć, nigdy nie zawijamy.
Jeżeli korzenie zostały nadmiernie przesuszone w czasie transportu lub przechowywania to przed wysadzeniem roślinę moczymy kilka godzin w  pojemniku z wodą, by nabrały  wigoru.

Kopiemy dół o średnicy 40-50cm, wysokości 50cm. Podczas skopania wierzchnią, żyźniejszą warstwę ziemi odkładamy na jedno miejsce, a tę z głębi dołka na drugie. Jest to ważne, gdyż korzenie sadzonego drzewka przysypane żyzną ziemią będą już w pierwszym roku zaopatrzone w składniki pokarmowe.

Jak prawidłowo sadzić jabłoń 

Na dnie dołka usypujemy  kopczyk z wierzchniej warstwy ziemi. Ziemię możemy wzbogacić dodając torf, kompost lub dobrze rozłożony obornik. Dodatki mieszamy z glebą.

Na powierzchni dołka ustawiamy drzewko, rozkładamy korzenie, dosypujemy partiami żyznej gleby do 3/4 wysokości dołka, kilkakrotnie potrząsajmy energicznie rośliną, aby ziemia otoczyła korzenie.

Dokładnie udeptujemy ziemię wokół rośliny uważając, by nie uszkodzić kory i nie naderwać korzeni.

Do dołka nalewamy 5-10 litrów wody i czekamy aż wsiąknie.

Po wsiąknięciu wody, wypełniamy dołek do końca ziemią i  ponownie udeptujemy.  Wokoło drzewka posadzonego jesienią usypujemy kopczyk wysokości około 25cm, przy drzewku sadzonym wiosną formujemy misę, która ułatwi podlewanie.

Zasypując dołek pilnujmy, by drzewka nie posadzić zbyt głęboko. Miejsce szczepienia musi  pozostać nad powierzchnią ziemi.
  • Drzewko przywiązujemy do palika, który umieszczamy w dołku podczas sadzenia.

Pielęgnacja jabłoni

Cięcie po posadzeniu

Pierwsze cięcie, niezależnie od tego, czy drzewko było sadzone jesienią, czy wiosną,  wykonujemy zawsze wiosną, od końca lutego do końca kwietnia.

Najlepszą formą korony dla jabłoni jest forma wrzecionowata - przewodnik i pędy boczne tworzą kąt prosty. Dolne gałęzie są zawsze dłuższe od tych rosnących nieco wyżej. Przy takim cięciu drzewko uzyska kształt stożka.

Formowanie korony wrzecionowatej i przyginanie pędów

Jednoroczne, nierozgałęzione drzewko przycinamy na wysokości 70-90cm. Tniemy nad pąkiem znajdującym się od strony zachodniej.

U drzewka dwuletniego mającego boczne rozgałęzienia, skracamy przewodnik, wycinamy pędy wyrastające pod ostrym kątem i te rosnące 50cm od ziemi, a zostawiamy 3-5 pędów rosnących w poziomie. Skracamy pędy dłuższe niż 30cm, przewodnik przycinamy 30-40cm nad ostatnim pędem bocznym.

W pierwszym roku po posadzeniu drzewka wytwarzają dużo młodych przyrostów, by utrzymać je w poziomie, zakładamy na przełomie maja i czerwca na młode pędy klamerki, starsze pędy odginamy za pomocą sznurka i ciężarków.

Cięcie formujące w kolejnych latach

Nadal wycinamy pędy poniżej 50cm, skracamy przewodnik i pędy główne o 1/3-3/4 długości oraz boczne rosnące na zewnątrz. Silnie rozrastające się pędy tniemy umiarkowane, a pędy słabe silniej. Usuwamy pędy pionowe tzw. wilki, które zagęszczają koronę drzew.

Uformowana korona powinna mieć dwa, trzy piętra i około 2m wysokości. Cięcie formujące wykonujemy od 2-6 roku po posadzeniu drzewka.

Prześwietlanie jabłoni

W następnych latach drzewo prześwietlamy. Usuwamy gałęzie krzyżujące się, rosnące do środka korony i połamane. Skracamy pędy dwuletnie i starsze. W miarę starzenia się gałęzie tniemy coraz intensywniej, by zwiększyć ilość przyrostów.

W lipcu i sierpniu wykonujemy letnie cięcie polegające na wycinaniu wilków. Najlepiej wyrywać je ręcznie. Silne pędy wycinamy, pozostawiamy słabsze 30-40cm,  posłużą one do odbudowania korony.

Ostateczny termin cięcia jabłoni to wrzesień.

Nawożenie jabłoni

Prawidłowe  dokarmianie jabłoni  gwarantuje pH gleby 6-7. Najważniejsze składniki, jakich wymaga uprawa jabłoni to: azot, fosfor, potas i magnez. Nawozy stosujemy w dwóch dawkach: połowę dawki podajemy wczesną wiosną, a drugą połowę od sierpnia do października. Składnikiem niezbędnym jest azot. Popularnym nawozem stosowanym w sadownictwie jest mocznik, zawiera on w swoim składzie 48% azotu.

Jabłonie można także nawozić dolistnie, składniki mineralne są przyswajane bardzo szybko. Dolistnie dostarczamy mikroelementy takie jak: bor, żelazo, mangan, kobalt, cynk, miedź krzem, nikiel.

Nadmierne nawożenie jest szkodliwe dla nas i dla roślin. Nigdy nie stosujmy nawożenia „na oko”. Zawsze sugerujmy się analizą gleby.

Do nawożenia jesiennego warto użyć kompostu lub dobrej jakości obornika, który rozkładamy  pod drzewami. Obornik możemy wprowadzać co 3 lata, nie dajemy go pod posadzone jesienią rośliny.                   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz