Złotlin japoński (Keria japonica) to wieloletni krzew ozdobny należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Może osiągnąć wysokość do 3 metrów. Uprawiana jest głównie odmiana "Pleniflora" o kwiatach pełnych, dorastająca do 2 m wysokości. Ostatnio pojawiła się odmiana złotlinu "Variegata" o pstrych liściach i pojedynczych słoneczno-żółtych kwiatach.
Złotlin ma gładkie zimozielone pędy, jasnozielone, powcinane liście z długim wierzchołkiem. Liście przebarwiają się jesienią na żółty kolor. Kwiaty złocistożółte podobne do pomponików rozwijają się końcach wyprostowanych pędów. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, powtarza kwitnienie we wrześniu.Może być tak obfite, że gałązki pod ciężarem kwiatów przyginają się do ziemi. W naszych warunkach rzadko zawiązuje owoce; są to brązowoczarne orzeszki.
Krzew nie ma specjalnych wymagań. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu.W czasie ostrych zim może przemarzać, wystarczy wiosną przyciąć zmarznięte części pędów, a pod koniec maja zakwitnie. Złotlin wytwarza odrosty korzeniowe, należy pilnować, by się nie rozrósł. W czerwcu obciąć pędy na których były kwiaty, zakwitnie ponownie jesienią.
Złotlin możemy posadzić pojedynczo np. pod drzewem, w grupach lub wykorzystać krzewy do utworzenia
żywopłotu, a kwitnące gałązki złotlinu ścinamy do wazonu.
W ogródku działkowym złotlin o kwiatach pełnych od 10 lat rośnie w pobliżu ścieżki prowadzącej do altanki. Gdy się zbyt rozrośnie wyciągam rozłogi z ziemi i wycinam sekatorem. Dzięki tym rozłogom bardzo łatwo go rozmnożyć; wystarczy kawałek takiego korzenia przykryć ziemią i podlać. Także pół zdrewniałe sadzonki ścięte na początku lub w połowie lata bardzo dobrze się ukorzeniają. Mam także krzew złotlinu o białozielonych liściach, który posadziłam przy płocie obok berberysu o bordowych liściach i żółtych kwiatuszkach.
Złotlin o pełnych kwiatach rośnie w ogródku za balkonem, w pełnym słońcu; mimo, że jest mało odporny na suszę doskonale sobie radzi, corocznie pięknie kwitnie.Także w ogródku przed blokiem rosną złotliny o kwiatach pojedynczych i pełnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz