Złocienie (Chrysanthemum)

Złocień właściwy
Złocień wielki
Złocień, jastruń (Chrysanthemum maximum) zwany popularnie margerytką jest łatwą w uprawie byliną. Dorasta do 1 m wysokości. Kwitnie od lipca do jesieni. Jego kwiaty osadzone na długich, rozgałęziających się łodygach mogą osiągnąć w dobrych warunkach 10-12 cm średnicy. Wąskie i długie płatki kwiatowe otaczają żółty, wypukły środek. Bylina kwitnie od czerwca do sierpnia. Dobrze rośnie na piaszczysto- gliniastej, niezbyt żyznej glebie - nie lubi gleb zbyt kwaśnych. Najbardziej odpowiednie dla nie jest stanowisko słoneczne. Rozmnaża się przez podział kępy wczesną wiosną lub po kwitnieniu, pod koniec lata. Można także wysiać nasiona zaraz po ich zbiorze lub w końcu kwietnia następnego roku.
Złocień żółty

Złocień biały
Mam w ogródku działkowym margerytki "starej daty", takie jak te, które rosły w ogrodach naszych babć i odmiany o kwiatach dorodniejszych, sztywniejszych pędach wyhodowane niedawno. Parę lat temu znajoma poszukiwała właśnie tej starej odmiany margerytek tj. złocieni właściwych (Chrysanthemum leucanthemum), gdyż chciała stworzyć rabatę z biało kwitnących bylin. Szukała w centrach ogrodniczych, ale bezskutecznie. Na działce miałam ich tyle, że wystarczyło na obsadzenie wyznaczonego miejsca. Cieszyłam się, że rośliny nadal będą mogły rosnąć, gdyż ich nadmiar wyrzuciłabym na kompost. Do ogrodu znajomej trafiły również kępy odętki wirginijskiej, a do obsadzenia innych miejsc kępy barwinka, rozety naparstnicy purpurowej i dziewanny. Także szałwia lekarska, kocimiętka, estragon i inne byliny znalazły tam odpowiednie miejsce. Załadowałyśmy roślinami cały bagażnik samochodu. Nieźle napracowałyśmy się, by to wszystko posadzić, ale po pewnym czasie efekty były znakomite.Po paru latach okazało się, że margerytki rosną nie tylko w wyznaczonym miejscu, ale
i na innych rabatach. Nie nadążałyśmy z obcinaniem przekwitających kwiatów, więc dojrzałe nasionka kiełkowały wszędzie. W końcu męska decyzja - likwidujemy. Tak się skończyło królowanie margerytek w ogrodzie znajomej. Natomiast  odętka wirginijska rozrosła się tworząc dużą kępę z długo kwitnącymi, białymi kwiatami.
W moim ogródku działkowym rosną nadal, ale pod dość ścisła kontrolą. Wysiewają się same, ale pozostawiam, te egzemplarze, które rosną w odpowiednich miejscach, bo dla wszystkich działka jest o wiele za mała.Te dorodne margerytki widoczne na zdjęciach ukorzeniłam z zielonych pędów liściowych. 
Margerytki nadają się do nasadzeń z innymi kwitnącymi bylinami. Ich biały kolor uspokaja rozedrganą różnymi barwami kwiatów letnią rabatę.
Złocienie doskonale nadają się do wazonów  - ścinamy zupełnie rozwinięte kwiaty.
Warto uprawiać te piękne i długowieczne byliny.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz