Ogródek działkowy w kwiatach


Mija czerwiec, kwitnie czerwona róża pnąca, przekwitają róże o pachnących kwiatach, z których robię konfitury.Właśnie o różach był post napisany dwa lata temu. Dziękuję Wam za odwiedziny na moim blogu. Wasze zainteresowanie zmotywowało mnie do dalszego pisania.
Róż pnąca Sympatia
W czerwcu ogródek działkowy tonie w kwiatach. Dominują w nim bylinowe rabaty, a barwy kwitnących od wiosny do jesieni kwiatów sprawiają, że ogród zmienia swój wygląd z dnia na dzień

Tawuły japońskie z jednej strony ścieżki, z drugiej trawy i weigela
Ścieżka między tawułami japońskimi, a niebieską wydmuchrzycą, krzewuszką cudowną i rozplenicą japońską zupełnie zarosła. Krzewuszkę przycinam po kwitnieniu, a trawy tnę wczesną wiosną zanim wypuszczą nowe pędy. Wydmuchrzyca wytworzyła w maju długie łodygi zakończone kłosami. Kołysane wiatrem wyglądały zjawiskowo, ale nim zawiązały nasiona zostały ścięte i zasuszone. Natomiast rozplenica japońska pochwali się swoimi puszystymi kwiatostanami jesienią.
W czerwcu przeważają odcienie różu i czerwieni, gdyż kwitną róże, krzewuszki, malwy zaślazy,

Firletki kwieciste i  żółte nagietki
firletki chalcedońskie, dwuletnie firletki kwieciste i naparstnice oraz wieloletni groszek, chabry białawe, a także tawuły japońskie i tawułka Arendsa.

Niebieska wydmuchrzyca japońska i weigela cudowna
Na rabacie z ostróżkami króluje kolor niebieski. Kępy ostróżek, które znalazły sobie miejsce przy pniu śliwy i krzewach porzeczek osiągnęły wysokość dwóch metrów. Kwiaty mają płatki jasnoniebieskie, ciemnoniebieskie lub fioletowe, a środki białe lub w ciemnych barwach. Ostróżki po przekwitnięciu przycinam, by powtórnie zakwitły.

Ostróżki i liliowiec
 Szałwia, hyzop, kocimiętka, lawenda, trzykrotka Arendsa, ostróżeczki tworzą niebieskie plamy w różnych częściach ogrodu. Pod koniec czerwca  wkracza żółć, pomarańcz, brąz i te złociste barwy pozostaną do późnej jesieni.
To między innymi słoneczniczki szorstkie, dzielżany, rudbekie, liliowce, nagietki rozjaśniają ogród. Kolor żółty jest taki ciepły, słoneczny, dobrze nastraja, kojarzy się z wakacjami i potrafi rozświetlić cieniste zakątki.

Słoneczniczki szorstkie
Po płocie pnie się groszek bylinowy, jest bardzo żywotny, ale nie pachnie. Staram się przełożyć  pędy na drugą stronę płota, by nie zabierały światła rosnącym pod nim hortensjom.

Groszek bylinowy








Od połowy czerwca znów pojawiły się motyle. Ogród pełen kolorów to raj dla tych pięknych stworzeń. 
Staram się prowadzić ogród bez użycia chemii. Rośliny nawożę kompostem, obornikiem gnojowicą z pokrzyw, a preparaty na opryski przygotowuję ze skrzypu, pokrzywy, rumianku, piołunu. Byliny
także zasilam gnojowicą z pokrzywy.W ogrodzie jest bardzo dużo gatunków bylin.

Tagi:
 groszek  bylinowy, firletka kwiecista, ostróżki,