Byliny kwitnące latem

Ogródek działkowy przez całe lato ubarwiają byliny. Wchodzących na działkę wita kwitnąca na biało odętka wirginijska. Osadzone na długich pędach kwiaty, ułożone są w czterech pionowych rzędach, ustawionych pod kątem 90 stopni. Rozkwitają bardzo powoli.  Zanim otworzą się szczytowe pąki upływa sporo czasu, toteż ta urocza bylina długo kwitnie zwabiając setki trzmieli. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Z bardzo płytko umiejscowionych korzeni wyrastają liczne nierozgałęzione, dość mocno ulistnione, sztywne pędy, które tworzą kwiatostany. Wiosną podsypałam rośliny kompostem- rozrosły się tworząc dużą kępę, ale nie są to ekspansywne byliny.
Odętka wirginijska
Tuż przy ścieżce rośnie mikołajek płaskolistny i przegorzan. Te byliny doskonale się czują na piaszczystej
suchej ziemi. Są mało wymagające; wystarczy ściąć pędy, które przekwitły. Miesiąc wcześniej oberwałam przegorzanom dolne liście, gdyż zostały porażone przez grzyby, skorzystały z tego niższe rośliny - dotarło do nich więcej światła.

Mikołajek płaskolistny [Eryngium planum].
Przegorzan i mikołajek płaskolistny to idealne rośliny do suchych bukietów.

Przegorzan pospolity Echinops ritro].
Przyjemnie jest popatrzeć na owady oblatujące kwiaty przegorzanu i posłuchać ich brzęczenia. Ostatnio, gdy przechodziłam obok  użądliła mnie pszczoła, a to już przyjemne nie było.Wyjęłam żądło i zrobiłam okład z mocno zgniecionej naci pietruszki - przestało zupełnie boleć.

Przegorzany, odętki,a dalej słoneczniczki szorstkie i rudbekie
Wiosną, zanim urosną przegorzany, odętki i mikołajki  na tym miejscu królują orliki, które po kwitnieniu nisko przycinam - nawet dwukrotnie, gdyż liście tych bylin często atakuje mączniak.Tutaj wkradły się też białe margerytki i firletka chalcedońska. Po przekwitnięciu, łodygi odętek, przegorzanów i mikołajków także ścinam i zanim  urosną młode rozetki, ten kawałek grządki zdobią ciemnozielone liście młodych liliowców i ich pojedyncze kwiaty.

Słoneczniczek szorstki
Od lat, przy betonowej ścieżce prowadzącej do altanki rośnie słoneczniczek szorstki - zajmuje spory kawałek rabaty. Okres kwitnienia tej byliny rozpoczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu. To naprawdę łatwa w uprawie, odporna na choroby roślina. By ładnie prezentowała się na rabacie i długo kwitła obcinam przekwitłe kwiaty. Słoneczniczek nadaje się do suchych bukietów, gdyż łatwo się zasusza, a ścięty do wazonu, długo zachowuje świeżość. Rośliny mają rozbudowane korzenie, które tuż pod powierzchnią ziemi tworzą  gęstą sieć, ale nie dajmy się zwieść temu, że korzenie są płytko, bo tak nie jest. Otóż wnikają one głęboko w ziemię i trudno je wykopać. To dzięki nim rośliny są tak żywotne i kwitną obficie od kilkunastu lat, a zasilane są wiosną tylko niewielką dawką kompostu. Ich wzrost rozpoczyna się późno, więc korzysta z tego kokoryczka. Zawsze zadziwia mnie jej siła przebicia, gdy każdej wiosny wychylają się z ziemi jej zielone szpiczaste główki, które po pewnym czasie czarują białymi dzwoneczkami, zawieszonymi pod łukowato wygiętymi liśćmi. Po przekwitnięciu rośliny powoli zanikają, ich miejsce zajmuje wysoki już słoneczniczek.

Rudbekia błyskotliwa Rudbeckia fulgida.
Tuż za słoneczniczkiem rosną rudbekie. Jedne rośliny mają kwiaty złociste, a inne brązowo złociste. Same się tutaj wysiały, chyba lubią towarzystwo słoneczniczków.

Wcześniej kwitły rosnące obok piwonie, trzykrotka wirginijska, a także naparstnice i wszędobylskie firletki o kwieciste amarantowych kwiatach.

Opisane rośliny zajmują rabatę po lewej stronie ścieżki, aż do bocznej dróżki, za którą jest następna rabata kwiatowa dochodząca do altanki.

Rabaty kwiatowe przy głównej ścieżce

Na zdjęciu powyżej -  tak wyglądała  rabata kwiatowa w lipcu [lewa strona].

Rabaty kwiatowe przy głównej ścieżce
Ta sama rabata w sierpniu. Kwiaty tak się rozrosły, że ścieżka jest ledwie widoczna.

Pozostałe byliny lata, rosnące w moim ogródku działkowym pokażę w następnym poście.



4 komentarze:

  1. Bardzo lubię odętkę, właśnie za jej regularność. Długo tez trzyma się w wazonie. natomiast na rabacie strasznie się rozłazi i co roku musze ją ograniczać, inaczej zarosłaby całość. Pozdrawiam serdecznie,
    m.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odętkę mam już od kilku lat, ale bardzo słabo rosła, myślałam, że ją stracę. Wiosną przesadziłam ją dosłownie o metr dalej i zasiliłam kompostem. Pomogło - ładnie zakwitła, ale zbytnio się nie rozrosła.
      Przesyłam pozdrowienia.

      Usuń
  2. Masz przepiękny ogród i wiele kwitnących roślinek, których nie znam. Jestem zachwycona mikołajkami, piegorzanami i słonecznikami szorstkimi....są tak oryginalne i piękne że nie można oczu oderwać :)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję.za miły komentarz. Wymienione przez Ciebie rośliny rosną w tym miejscu od wielu lat. Dostają wiosną niewielką ilość kompostu i niezawodnie kwitną. Słoneczniczkowi szorstkiemu pozwoliłam zająć spory kawałek rabaty, bo kwitnie ponad trzy miesiące i nigdy nie choruje.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń