Trzy lata temu dostałam małą gałązkę.Wsadziłam ją do mieszaniny torfu i piasku (stosunek 1:1), przykryłam słoiczkiem i ukorzeniła się .Mirt zwyczajny (Myrtus communis) ma pokrój krzaczasty, a odpowiednio przycinany - drzewiasty. Skórzaste listki mirtu przyjemnie pachną. Wczesnym latem roślina obsypana jest drobnymi, białymi kwiatkami .Mimo, że wolno rośnie, osiągnęła po 3 latach znaczne rozmiary.
Mirt nie lubi upałów, woli rosnąć w chłodnych pomieszczeniach. Ja wystawiłam doniczkę po majowych przymrozkach na balkon i zabrałam dopiero w październiku. Mirt stał na parapecie okiennym, nie dosięgały go promienie słoneczne. Pamiętałam, by go codziennie podlać, w upalne dni nawet dwukrotnie, gdyż przesuszenie ziemi może być dla rośliny zabójcze. Kiedyś, przez parę dni nie był podlany, zeschnięte listki zaczęły opadać, gałązki się ogałacały. Przycięłam go mocno a doniczkę wstawiłam na kilka godzin do miski z wodą. Pomogło.Roślina znów się zazieleniła. Wiosną skróciłam dość znacznie łodyżki, by nadać mu kulisty kształt. Latem podlewam dość obficie, a zimą tak, by ziemia nie przeschła. Nawożę wiosną i latem nawozami o małej zawartości wapnia. Przesadzam, gdy widzę, że korzenie nie mieszczą się w doniczce. Lubi ziemię żyzną, próchniczą, o lekko kwaśnym odczynie. Przy przesadzaniu należy zwrócić uwagę, by nie posadzić go głębiej lub płycej niż rósł dotychczas.
ŚLICZNY -JA MAM NA BALKONIE -TEŻ DUŻY -JESZCZE NIE KWINIE -CZY ZAKWITNIE :)
OdpowiedzUsuńWygląda naprawdę ciekawie. W domu i na tarasie latem myślę, że dobrze by się prezentowała taka roślina. Tylko trzeba jej dobrać odpowiednie miejsce jeśli chodzi o nasłonecznienie. W domu można też uprawiać zioła, na https://florexpol.eu/228-nasiona-ziol zamówicie nasiona takich jakie szukacie na pewno. Mają dobre ceny i bardzo duży wybór w tym sklepie.
OdpowiedzUsuń