Rozchodniki niskie (Sedum)

Rozchodniki (Sedum) należą do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).  Większość gatunków utrzymuje dekoracyjne liście również w okresie zimy, tylko u niektórych z nich zamierają.Te  łatwe w uprawie i niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe byliny dobrze rosną na glebach suchych, jałowych.
Rozchodniki niskie są idealnymi roślinami okrywowymi. Ich walorem jest ogromna ilość form i barw. Barwne są nie tylko kwiaty, również liście mogą zdobić się w różne odcienie zieleni, a także przybierać barwę żółtą, czerwoną, ciemnobrązową, a nawet srebrzystą. Rozchodniki najlepiej rozmnażać z  sadzonek sporządzonych wiosną i latem. Pędy, a nawet liście bardzo łatwo się ukorzeniają. Można rośliny dzielić i przesadzać przez cały okres wegetacji. Także można wysiać nasionka, które są bardzo drobne.Po wysianiu wystarczy ziemię lekko ucisnąć.


Niskie gatunki rozchodników idealnie nadają się  na przykład do zazieleniania dachów, gdyż ani pełne nasłonecznienie, ani wysuszające wiatry, ani też niedostateczna ilość ziemi nie utrudniają im życia Ładnie wyglądają w płaskich misach i korytkach,  posadzone wspólnie z rojnikami. Sadzone są także na skarpach jako rośliny okrywowe. Ale najlepiej wyglądają na rabatach i w ogródkach skalnych.
Nawet nie pamiętam, od kiedy te niskie roślinki znalazły się na rabatach w moim ogródku działkowym. Nie znam  nazw tych wszystkich  gatunków, ale bardzo lubię, gdy ich zielone poduchy pokrywają się drobnymi kwiatkami.Także liście lub liściowe rozety gęsto okrywające ziemię stanowią miły akcent na rabacie.Czasami, gdy się zbyt rozrosną dzielę kępy i sadzę w inne miejsca.
Bardzo ładnie rozrosły się w ogródku za balkonem. Rozkwitając na żółto,czerwono, różowo czy biało niezwykle ubarwiają to słoneczne miejsce. W upalne, bezdeszczowe lata, gdy nawet trawa, która rośnie za balkonem nie była w stanie wytrzymać upałów, pojawiały się łany bardzo niskiego, żółto kwitnącego rozchodnika ostrego (Sedum acre). Roślinka wprowadziła się do mojego ogródka i rozrosła  na tyle, na ile pozwoliły jej inne rośliny. Corocznie zakwita wydając masę kwiatów. Kiedyś zauważyłam za balkonem starszego mężczyznę zrywającego kwitnące pędy rozchodnika ostrego. Spytałam w jakim celu zbiera te rośliny. Powiedział, że ma ciężko chorego syna i właśnie ten rozchodnik  bardzo pomaga w leczeniu.
Najbardziej znany i ceniony jest rozchodnik kaukaski (Sedum spurium). Mam w ogródku działkowym kilka odmian rozchodników. Wśród nich jest rozchodnik łopatkowaty (Sedum spathulifolium)  - na jego grubych pędach wyrastają liczne rozetki  liściowe ułożone gęsto obok siebie.
Jesienią porządkując rabatę nadmiar rozchodników przycięłam szpadlem, gdyż zajmowały zbyt wiele miejsca. Rozchodniki i inne rośliny z mojej działki powędrowały do ogrodów moich znajomych. Cieszę się, że kwiaty, które muszę z działki  usunąć nie trafiają na kompost. Przedstawiam zdjęcia moich 2 rozchodników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz