Strony

Jeżyna bezkolcowa [Rubus fruticosus] - młode odrosty.

 Jak postępować z młodymi pędami jeżyny bezkolcowej

Młode odrosty jeżyny bezkolcowej [Rubus fruticosus] odmiana "Thorfree", które pojawiły się wiosną osiągnęły już znaczne rozmiary. To właśnie one będą w przyszłym sezonie owocowały.  Nadmiar pędów wiosną wycięłam, usunęłam te najsłabsze, a reszcie pozwoliłam spokojnie rosnąć. Wczesną wiosną i na początku czerwca podsypałam jeżynę dużą  dawką kompostu. Odwdzięczyła się obfitym kwitnieniem, a nowe pędy, które wypuściła strzeliły ku górze; są grube i dorodne.

Kwitnąca jeżyna bezkolcowa  [Fruits fruticosus].

 Jak nieco zdrewnieją spróbuję je oddzielić od owocujących i położyć po przeciwnej stronie - na inspekcie, który stoi obok krzewów jeżyny. Teraz nie mogę tego zrobić, bo zielone pędy łatwo się łamią. Pędy do jesieni osiągną znaczne rozmiary, dorastają nawet do 5 m. Jeżeli mamy dużo miejsca na podporach to można do podpór przywiązywać na zmianę; pęd stary - pęd młody. Wtedy wszystkie pędy będą dobrze doświetlone. Po owocowaniu stare pędy wycinamy tuż nad ziemią, a młode nadal będą rosły.
W październiku młode pędy przycinam, by miały około 2 metrów i nie wchodziły na altankę, przycinam także pędy boczne i tak przycięte  umieszczam na rusztowaniu.
 
Owady  zapylające kwiaty.
Od ponad 20 lat postępuję w ten sposób i jak widać jeżyna nadal pięknie kwitnie i zawiązuje owoce.

Okrywanie jeżyny bezkolcowej

Parę lat temu jeżyna bezkolcowa przemarzła i owoców było mało, ale wiosną wybiły nowe pędy. Od tego  czasu przed nastaniem mrozów zsuwam pędy w jedno miejsce, związuję sznurem w "snopek" i owijam  włókniną. Jeżeli taki sposób okrycia jest niemożliwy można pędy odpiąć od podpory, delikatnie ułożyć na ziemi i wtedy okryć, ziemią, słomą lub włókniną.
Młode pędy wyrastają ponad kwitnącymi ubiegłorocznymi pędami.
 Obecnie jest wiele nowych odmian jeżyny bezkolcowej o smacznych, dużych owocach, ale moja odmiana, która była wiele lat temu jedyną odmianą jeżyny, a jej odrosty są bez kolców nigdy mnie nie zawiodła.


Owocujące pędy mocuję do drewnianej podpory opartej o zadaszenie altany, a drewniejące, młode układam na inspekcie; pozostają na nim do jesieni. 

Choroby jeżyny bezkolcowej.

Jeżyna bezkolcowa "Thorfree" jest odporna na choroby, ale zdarza się w niektóre lata atakuje ją szara pleśń. W takim wypadku wykonuję kilka razy oprysk preparatem ze skrzypu lub pokrzywy. Prowadzę ogród ekologiczny i nie używam preparatów chemicznych.

Czasami owoce jeżyny nie wybarwiają się jednolicie, są  jasnoczerwone, kwaśne, twarde i takie pozostają do jesieni. Przyczyną ich niedojrzewania jest żerowanie szpieciela jeżynowca Acelitus essigi. Szpeciel jeżynowiec może w ciągu sezonu wydać kilka pokoleń. Zwalczanie tego szkodnika jest dość trudne.Głównym źródłem pochodzenia szkodnika może być zakupiona z niepewnego źródła sadzonka.

 



1 komentarz:

  1. "zwalczanie tego szkodnika jest dość trudne?" czyli jak to zrobić.

    OdpowiedzUsuń