Strony

Krzewy ozdobne. Kielichowiec [Calycanthus]

Kielichowiec [Calycanthus] należy do rodziny kielichowcowatych. Rodzaj obejmuje 4 gatunki; jeden występuje w Chinach, pozostałe w USA. W Polsce najczęściej uprawia się kielichowiec plenny [Calycanthus fertilis], który do niedawna uważany był mylnie za kielichowiec wonny. Te dwa gatunki są do siebie podobne, a cechą rozpoznawczą kielichowca wonnego jest trwałe, miękkie owłosienie dolnej strony liści. W sprzedaży jest oferowanych  kilka odmian kielichowca plennego, także kielichowiec wonny [Calycanthus floridus] jest dostępny w niektórych szkółkach. Obydwa gatunki  mogą być uprawiane w naszych warunkach, gdyż są dostatecznie odporne na mrozy; wytrzymują temperatury do - 26 stopni C.
Kielichowiec plenny
Krzewy dorastają do 2-3 metrów wysokości. Dość silnie się  rozgałęziają. Okres kwitnienia jest długi. Trwa od czerwca do lipca, a czasami kielichowce zakwitają w drugiej połowie maja i kwitną jeszcze w sierpniu.
Kwiaty wyrastają pojedynczo na końcach bocznych pędów. Barwa kwiatów jest różnie określana: jako ciemnowiśniowa lub purpurowo-brązowa. Kwiaty zapylane są przez chrząszcze. Nie są tak duże jak u azalii, czy magnolii,  zachwycają jednak barwą i zapachem. Zależnie od odmiany: pachną poziomkami, truskawkami, goździkami, ananasem lub śliwowicą. U kielichowców pachną nie tylko kwiaty, ale także drewno, kora po zadrapaniu- wydaje przyjemny korzenny zapach.

Uprawa kielichowców nie jest kłopotliwa. Dobrze rosną na przeciętnej ogrodowej glebie, na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym.

Kielichowce zawiązują czasami owoce, które mają formę gruszkowatej torebki osiągającej około 7 cm długości. Zawarte w niej właściwe owocki, poddane stratyfikacji dobrze kiełkują na wiosnę. Nasiona wysiane zaraz po zebraniu z krzewu; wykiełkują po 2 tygodniach. Krzewy można uzyskać przez odkłady. Przyginamy do ziemi gałązkę, usuwamy kawałeczek kory, przyszpilamy,  przysypujemy ziemią i po ukorzenieniu wsadzamy na miejsce docelowe. Młodą sadzonkę okrywamy przed zimą, by nie uszkodził jej mróz. Kielichowce dają odrosty korzeniowe; odcinamy od rośliny matecznej taki ukorzeniony odrost i mamy gotową sadzonkę. Można również  ukorzenić sadzonkę zielną; wymagana jest wysoka wilgotność powietrza i podłoża.

UWAGA.
Kielichowiec jest rośliną trującą dla ludzi. Jego owoce zawierają w nasionach toksyczny dla ludzi alkaloid-kalikatynę, a liście kwas pruski. Ta uwaga jest ważna dla osób, które mają małe dzieci.

Kilka lat temu ukorzeniłam gałązkę kielichowca plennego. Spodobały mi się oryginalne kwiaty tego krzewu. Ogródek pod balkonem - miejsce na posadzenie tego krzewu okazało się wręcz idealne

 Posadzony w niewielkim cieniu wierzby rósł bardzo powoli. Bez okrywania na zimę, bez zasilania i bez podlewania dał sobie radę. Zaczął się pięknie rozrastać. Po trzech latach zakwitł. Ogródek jest od południowej strony, więc słońce latem bardzo mocno operuje, a rośliny w ogródku cierpią z braku wody. Kwitnący kielichowiec wygląda uroczo.

 Lubię patrzeć z balkonu jak jego kwiaty oblatywane są przez chrząszcze. Pięknie wygląda również jesienią, gdyż jego liście przebarwiają się na złocisto- żółty kolor.

Kielichowiec na tle słoneczniczka szorstkiego
 Trzy lata temu został troszkę pokiereszowany i pochlapany farbą przez ekipę, która ocieplała blok, ale szybko gałązki odrosły. Obok rośnie drugi krzew kielichowca. Ta nowa roślina powstała z odrostu korzeniowego.
Zachęcam do uprawy tego oryginalnego krzewu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz