Strony

Kwiaty trwałe czyli byliny


Byliny to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach, kwitnące i wydające nasiona przez wiele lat. Na zimę zapadają w sen zimowy, a wiosną zaczynają wegetację. Dzięki składnikom zmagazynowanym przez bulwy, korzenie, kłącza lub  cebule mogą czerpać materiał do budowy nowych pędów.

Uprawiane u nas byliny pochodzą z różnych części świata, z różnych środowisk, ale mogą rosnąć na przeciętnej glebie doprowadzonej do odpowiedniej kultury. Należy zapewnić im takie warunki, by mogły dobrze rosnąć i pięknie kwitnąć.

Byliny zimujące w gruncie są  pod względem uprawy i dekoracyjności najcenniejszą grupą roślin ozdobnych. Są byliny, które mogą pozostać w gruncie, ale są wrażliwe na niskie temperatury np akant, trytoma czy pustynnik. Należy je posadzić w miejscach zacisznych, najlepiej przy południowej ścianie budynku i okryć gałązkami drzew iglastych lub liśćmi. Takie przykrycie chroni je również przed wysuszeniem.

Byliny pochodzące ze stref o cieplejszym klimacie nie przetrzymałyby zimy. Do takich roślin należy np paciorecznik (kana),dalia, mieczyk, begonia bulwiasta. Bulwy tych roślin przemarzają. Również cebule galtonii  trzeba wykopać przed przymrozkami i przechować w chłodnym miejscu, w piasku lub torfie. Zabezpieczone przed wysychaniem bulwy lub cebule dotrwają do wiosny. Po przejściu wiosennych przymrozków wsadzamy je ponownie do ziemi.

Kupiłam kiedyś bulwy krokosmii, ale cieszyłam się kwiatami jeden sezon. Sprzedawca zapewniał, że pod przykryciem przetrzyma zimę. Niestety zmarzła.

Byliny cebulowe to tulipany , krokusy, narcyzy, lilie, szafirki i wiele innych. Mnogość odmian i gatunków roślin cebulowych jest naprawę imponująca. Dodatkowym walorem roślin cebulowych i bulwiastych jest możliwość pędzenia w domu i otrzymania kwiatów w zimie lub na przedwiośniu.

Fachowa literatura i własne doświadczenia pozwalają mi uniknąć wielu błędów jakie popełniałam przy sadzeniu bylin. Wiem, że roślin światłolubnych nie mogę posadzić pod drzewami, krzewami i pozostawić je bez opieki. Jest wiele bylin cieniolubnych, ale te, które rosną w półcieniu wymagają nawadniania, gdyż zapasy glebowe są wyczerpane przez drzewa. Jedynie rośliny cebulowe dość dobrze rosną pod drzewami.
Ogródek działkowy bez kwitnących bylin wyglądałby  smutno. To właśnie one  pierwsze zakwitają wiosną i kończą kwitnienie późną jesienią. Byliny łatwo jest rozmnożyć przez podział kłączy (konwalie, irysy miechunka), karp korzeniowych (piwonia, liliowce) lub cebulek bocznych (lilie, tulipany). Większość wieloletnich  roślin  można rozmnożyć przez sadzonki wykonane z części zielonej rośliny. Będziemy pewni, że powstała w ten sposób nowa roślina będzie taka sama jak  mateczna.

Zaletą bylin jest to że przez wiele lat mogą pozostawać na jednym miejscu. Oczywiście nie wszystkie. Wśród bylin mamy karzełki i rośliny bardzo wysokie, kwitnące i te o ozdobnych liściach w różnych odcieniach  zieleni, także pstrych, bordowych czy żółtych. Możemy tworzyć rabaty jednobarwne lub wielobarwne, w różnych stylach. Trzeba tylko pamiętać, by nie powstały puste miejsca po tych roślinach,  które po przekwitnięciu znikają lub robią się nieatrakcyjne i by nie posadzić roślin wysokich przed niskimi. Bylinami możemy obsadzić miejsca suche i mokre, a wręcz błotniste, mogą być ozdobą skalniaków, rosnąć między płytkami chodnika albo służyć do umocnienia skarpy.
 Myślę, że do umocnienia skarpy doskonale nadawałyby się liliowce, gdyż są mało wymagające, nie chorują, nie są atakowane przez szkodniki, bardzo głęboko się zakorzeniają, szybko się rozrastają, długo i pięknie kwitną.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz