Strony

Byliny wiosenne -Sasanki (Pulsatilla)

Sasanka (Pulsatilla) należąca do rodziny jaskrowatych w naturze występuje w około 60 gatunkach. W ogrodach uprawiana jest odmiana sasanki, która różni się od dziko rosnącej większymi kwiatami.
Sasanka ogrodowa
Ta popularna bylina należy do roślin, które nie znoszą przesadzania, ale można ją rozmnożyć z nasion. Nasiona zbieramy w czerwcu, gdy łatwo odchodzą od puszystych nasienników, w lipcu wysiewamy do spulchnionej gleby. Młode roślinki okrywamy na zimę. Można też nasiona wysiać przed zimą, wtedy wzejdą w maju i czerwcu. Sasanki czasami wysiewają się samoistnie.
Kilka lat temu w ogródku działkowym rosły sasanki o fioletowych kwiatach... niestety ich żywot był krótki, gdyż nasz piesek traktował ich omszone łodygi i listki jak przysmak - zjadał je z apetytem.

Sasanka
Najczęściej spotykamy sasanki o kwiatach fioletowych, ale te skromne wiosenne kwiaty kwitną w rozmaitych kolorach, mogą także tworzyć przeróżne formy pąków i ulistnienia. Młode kępy sasanek mogą mieć po kilka kwiatów. Starsze, dobrze rozrośnięte są w stanie wydać ponad sto kwiatów w jednym sezonie. Po przekwitnięciu  sasanki nadal są ozdobą ogrodu. Ozdobne są nie tylko ich gęsto owłosione liście i łodygi, ale także puszyste nasienniki, a  włoski nadają całej roślinie srebrzysty odcień.
Dobrze rosną na suchych, przeciętnych glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym. Stanowisko powinno być nasłonecznione chociaż przez kilka godzin dziennie.

Sasanki to jedne z pierwszych wiosennych, najmniej wrażliwych  na mrozy kwiatków zakwitających w moim ogródku działkowym. Już w marcu budzą się z zimowego uśpienia. Omszone, rozkwitające pąki są doskonale widoczne, gdyż liście wyrastają nieco później.Ta piękna bylina może rosnąć na rabacie wśród wiosennych roślin cebulowych, na dużym skalniaku lub przy ogrodzeniu.

Sasanki dobrze się ze sobą krzyżują.Czasem wystarczy zapylić ze sobą kilka  różnych kwiatów, by po kilku latach otrzymać niezwykłe rośliny o przeróżnych kolorach i formach. Należy uzbroić się w cierpliwość i próbować, a nuż szczęście dopisze, wysiłek niewielki, ale jaka byłaby radość ze stworzenia nowej odmiany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz