Byliny kwitnące wiosną

Byliny od lat zasiedlają mój ogródek działkowy. Mają wiele walorów, które sprawiają, że te wieloletnie, a także dwuletnie, czy zimozielone rośliny doskonale sprawdzają się w aranżacjach ogrodowych. Można tworzyć z nich wielobarwne lub bardziej stonowane rabaty. Pamiętajmy o tym, że byliny się rozrastają, a raz posadzone będą rosły na tym miejscu nawet kilka lat.

Pierwiosnki [Primula]
 Wczesną wiosną zakwitają pierwiosnki. Od lat rosną przed altanką i każdej wiosny wspaniale kwitną, tworząc barwne plamy. Obcinam przekwitłe kwiatostany, zostawiając tylko pojedyncze, by wytworzyły nasionka, które wysiewają się same. Młode prymulki przesadzam w wolne miejsce; nadmiar rozdaję znajomym.

Kosaćce syberyjskie
Kosaćce syberyjskie mogą rosnąć na jednym miejscu wiele lat. W półcieniu rozłożystej śliwy mają się doskonale. W pobliżu drzewa rosną ostróżki z samosiewu. Wybrały sobie dobre miejsce, co widać po ich wzroście i bardzo długich pędach kwiatostanowych, a pień drzewa stanowi dla nich solidne oparcie. Obok nich usadowiły się orliki. Kosaćce są tylko dodatkiem do liliowców dla których przeznaczyłam ten cienisty zakątek. Wcześniej, gdy liliowce i irysy były niskie kwitł omieg kaukaski, którego żółte kwiaty rozświetlały cienisty zakątek.

Chaber białawy
 Przy wejściu na działkę, w otoczeniu innych bylin zakwitają chabry; niedawno przekwitła rosnąca obok bergenia.


Naparstnica [Digitalis]
Wygląd bylinowej rabaty możemy co sezon zmieniać dosadzając byliny dwuletnie i kwiaty jednoroczne.
Moją ulubioną rośliną dwuletnią jest naparstnica [Digitalis], która od wielu lat zaszczyca ogródek działkowy swoją obecnością. Zdarza się, że znika na rok lub dwa, by pojawić się znów w jakimś lekko ocienionym miejscu i przyciągać w czasie kwitnienia nie tylko nasz wzrok, ale i rzesze owadów.


Bylinowe rabaty od wiosny do jesieni.

Bardzo chciałam, aby mój ogródek działkowy zachwycał bogactwem kolorów i kształtów, od wiosny do jesieni. Rośliny cebulowe i jednoroczne, byliny, zioła, krzewy liściaste i iglaste posadzone na odpowiednim miejscu sprawiają, że ogród prawie przez cały rok pyszni się barwami.

 Na działce kwiaty rosną między warzywami, krzewami, a także pod drzewami owocowymi. Wspólny termin kwitnienia bylin, półkrzewów i krzewów ozdobnych oraz ziół-to prawdziwa eksplozja kolorów. Niektóre byliny i kwiaty dwuletnie "wędrują" po ogródku; potrafią pojawić się w najmniej spodziewanym miejscu i stworzyć z rosnącymi tam roślinami ciekawe kompozycje. Do takich roślin "wędrowniczków" należą naparstnice, orliki, niezapominajki, jasnota plamista, nagietki, goździki brodate, trzykrotka wirginijska i inne.

Wczesną wiosną zakwitają tulipany botaniczne.
 Wiosna to pora kwitnienia roślin cebulowych. Kwitną krokusy, szafirki, żonkile, pierwiosnki, tulipany, a kiedy przekwitną, powoli zasychają, pobierając z liści potrzebne składniki pokarmowe. Nie wykopuję cebul tulipanów po zżółknięciu liści, gdyż na takiej piaszczystej glebie jaką ma ogródek działkowy, tulipany mogą rosnąć wiele lat.

Późną wiosną kwitną złocienie, firletki chalcedońskie i wysokie ostróżki.

Po roślinach cebulowych na rabatach rozwijają się niezawodne byliny; w zależności od gatunku zakwitają w różnym czasie. Mam na działce między innymi: niskie i wysokie rozchodniki, floksy, lilie,  fiołki, liliowce, bergenie, hosty, ostróżki, przegorzany, piwonie .
Latem zakwita słoneczniczek szorstki
Nie będę wszystkich wymieniać, bo jest ich sporo; około 50 gatunków. Większość uwielbia słońce, ale są też takie, którym najbardziej odpowiada cienisty zakątek.

Jesienne kwiaty-astry, oblatywane przez motyle.


Lubię patrzeć jak corocznie wiosną byliny wychodzą z ziemi, rozrastają się i zakwitają, a posadzone były nawet kilka lat temu.

Krzewy kwitnące wiosną [przełom maja i czerca].

Ogródek działkowy może czarować pięknie kwitnącymi krzewami od wiosny do jesieni. Wystarczy starannie wybrać dla nich miejsce i odpowiednio je pielęgnować, a odwdzięczą się bujnymi kwiatami.  Wybierajmy do ogródka działkowego krzewy mające kolor kwiatów jaki nam się podoba i taką odmianę, by swoim wzrostem po latach nie zdominowała  pół działki.

Na działce przekwitł różanecznik; nie cieszyłam się długo widokiem obsypanego białym kwieciem krzewu, gdyż przymrozek uszkodził większość kwiatów i płatki ściemniały. Przemarzły też pąki azalii, a kwiaty szczególnie żółtych azalii pontyjskich, które zdołały się rozwinąć- napełniły ogródek działkowy upojnym zapachem. Jeszcze nie przekwitł kwitnący na biało lilak, a już kolejne krzewy stroją ogródek działkowy na biało - kaliny koralowe [Viburnum opulus "Roseum"] odmiany buldeneż są w trakcie kwitnienia.

Kalina koralowa [ Viburnum opulus] "Roseum"odmiany buldeneż
Mam  na działce trzy kaliny tej odmiany. Niestety  krzewy są lubiane przez mszyce. Kaliny rosnące w pobliżu wejścia na działkę pięknie kwitną, mimo, że gleba jest tu sucha. Krzew posadzony pod śliwą, wśród liliowców, strasznie męczą mszyce. Dzisiaj spryskałam  ją rozcieńczoną gnojowicą z pokrzyw. Mszyce padły.

Opryskałam także kalinę koralową, która dopiero zaczyna kwitnąć. To swoje płaskie, białe, bardzo efektowne kwiatostany rozwija kalina koralowa [Viburnum opulus], która jest rośliną leczniczą.

Kalina koralowa [Viburnum opulus]
Wytwarzane przez nią owoce [jadalne po przemrożeniu] są krwisto-czerwone i długo utrzymują się na krzewie. Tutaj ma idealne miejsce; półcień i wilgotną żyzną ziemię. Kaliny są ozdobne nie tylko wiosną kiedy zakwitają, ale także jesienią, gdy liście przebarwiają się na piękny bordowy kolor.

Przy altance rośnie tawuła van Heutt'a [Spirea vanhouttei]; w okresie kwitnienia obsypana jest bielą, po przekwitnięciu ozdobne są jej jasno-zielone listki; ładnie kontrastują z towarzyszącą jej, żółtą tojeścią rozesłaną. Ponieważ krzew osiąga duże rozmiary-dorasta do 2,5 m- co drugi rok po kwitnieniu przycinam pędy wierzchołkowe i boczne o 2/3 długości.
 
Tawuła van Heutt'a [Spirea vanhouttei] i tojeść rozesła
Jednym  z najpiękniejszych krzewów kwitnących na przełomie maja i czerwca jest krzewuszka cudowna, której kwiaty mają kształt dzwoneczków. Krzewuszki są także ozdobne z liści; są odmiany o liściach ciemno-zielonych, żółtych, bordowych, a także dwubarwnych. Krzewy nie osiągają dużych rozmiarów, a odmiany o ciemnych liściach nie osiągają nawet metra.

Krzewuszka cudowna [Weigela florida]
Na działce mam dwie krzewuszki cudowne: ciemno-czerwone kwiaty ma krzewuszka rosnąca w miejscu słonecznym, w pobliżu "mini" oczka wodnego, a krzewuszka [Weigela florida "Variegata"] ma  kwiaty w kolorze białym i różnych odcieniach różu, a liście są biało obrzeżone; rośnie w lekkim półcieniu po drugiej stronie działki.

Krzewuszka cudowna [Weigela florida "Variegata"
 Kwitnące krzewy ozdobne są nie tylko ozdobą działki, ale zwabiają do ogrodu ptaki i pożyteczne owady. W ich otoczeniu wspaniale się odpoczywa.
 

Krzewy i krzewinki na obwódki rabat


Ogródek działkowy, to 3 ary ziemi na której posadziłam drzewa owocowe, krzewy ozdobne, owocowe, a   także zioła i byliny. Każdego roku dosadzam nowe rośliny i miejsca na warzywa jest coraz mniej. Krzewy i krzewinki zachwycają mnie bujnymi kwiatami, barwami, zapachem i naturalną urodą, a nawet jeżeli przekwitną, to większość nadal  jest piękną dekoracją ogrodu. Przy ich pomocy dzielę ogródek działkowy na różne strefy, a pionowy pokrój wykorzystuję do tworzenia ciekawych kompozycji. Większe krzewy są doskonałą osłoną przed wiatrem, a kwitnące krzewinki sadzę przy grządkach warzywnych, odstraszają szkodniki i zwabiają swoim zapachem pożyteczne owady.

Jak sobie w takim razie poradzić z krzewinkami, które wymagają stanowiska słonecznego i zmianowania co cztery lata. Mam na myśli tak lubiane przez domowników truskawki.
Znalazłam rozwiązanie; posadziłam krzewinki truskawek przy ścieżkach i teraz stanowią obwódki rabat warzywnych i mieszanych. Zasilone  kompostem, pięknie kwitną, ale niestety, niektóre kwiaty mają ciemny środek; uszkodził je przymrozek.

Krzewinki truskawek jako obwódki rabat warzywnych.
 Ścieżkę biegnąca między roślinami okalającymi "mini" oczko wodne, a sąsiadująca z nim grządką warzywną, obsadziłam z jednej strony tawułami, a z drugiej rosną hibiskusy, które późno wypuszczają  liście, a zakwitają jesienią.

Tawuły przy ścieżce ładnie się zazieleniły, zakwitną w czerwcu.
 Młode hibiskusy mogą przemarzać, więc trzeba je zabezpieczać przed zimą. Dlatego dwie pierwsze zimy krzewy spędziły w inspekcie;  zadołowane z doniczkami w ziemi. Tawuły wczesną wiosną dość nisko przycinam. Tak przycięte ładnie się zagęszczą i zawiążą dużo pąków kwiatowych.

Hibiskusy kwitną jesienią.
Wzdłuż następnej rabaty rosną półkrzewy lawendy; jej kwitnące pędy zwabiają do ogrodu pszczoły i motyle. Przycięłam ją dość mocno w ubiegłym roku [przed przesadzeniem], gdyż były bardzo rozrośnięte i zatraciły regularny pokrój.

Lawenda dzieli grządki warzywne.

 Przy tak radykalnym cięciu należy uważać, by nie ciąć poniżej zdrewniałych gałązek, gdyż z nich nie wyrosną już nowe pędy. Jak widać lawenda pięknie się zazieleniła i zawiązała liczne pąki kwiatowe.

Natomiast przed altanką kilka lat temu posadziłam bukszpany, które rosną w cieniu hortensji i rozpiętej nad nimi, na rusztowaniu jeżyny bezkolcowej. Cięte są w formie gąsienicy z dużą głową. W tym roku przycięłam je pod koniec marca, następne cięcie wykonam w czerwcu, kiedy młode pędy nieco stwardnieją.

Bukszpan przycinany w formie gąsienicy.
  Z boku altanki, ozdobą ścieżki są nie tyle młode bukszpany, co posadzone przed nimi żurawki i tiarelle.
Bukszpany przy ścieżce rosną w towarzystwie żurawek i tiarelli.
Te kwitnące rośliny są także ozdobne z liści i łatwe w uprawie. Ścieżka jest usłana białymi płatkami przekwitającej borówki amerykańskiej.

Ogródek działkowy dawniej, a dziś

Ogródek działkowy był moim marzeniem. Marzenie się spełniło, ale musiałam włożyć dużo pracy, by na potwornie zaperzonym i nieurodzajnym kawałku piaszczystej ziemi mogły rosnąć warzywa, kwiaty, krzewy i drzewa owocowe.
Działkę przyznano nam w czerwcu, a już we wrześniu, postawiliśmy małą altankę z wystającym zadaszeniem. Zrobiliśmy betonową ścieżkę prowadzącą do altany, a  później ogrodziliśmy ogródek działkowy drewnianym płotem. W altance przechowujemy do dziś narzędzia i wszystkie rzeczy przydatne na działce. Dzieci miały piaskownicę, wiszącą huśtawkę i wyznaczone grządki, na których sadziły roślinki. Ogródek działkowy był też dla nich doskonałym miejscem zabaw w chowanego. Działka wyglądała jak busz. Pamiętam jak w pierwszym roku plewiłam łubin posiany na zielony nawóz; miał wzbogacić nieurodzajną glebę, a trzeba go było szukać wśród chwastów.

Wkrótce z zasilonej obornikiem i kompostem ziemi zaczęliśmy zbierać pierwsze plony. Na stół trafiały zdrowe, dorodne i pachnące pomidory, ogórki, kalarepki, truskawki, poziomki... Na działce rosły przeróżne warzywa i owoce, a piwnica zapełniała się słoikami z przetworami. Ozdobą warzywnika był piękny jarmuż o kędzierzawych liściach, i ponad dwumetrowy, kwitnący lubczyk. Wzdłuż chodnika rosły ukochane kwiaty, które pięknie zdobiły działkę. Posadziłam wtedy renklodę "Ulenę", kilka brzoskwiń i jabłoni, między innymi papierówkę "Close", a także borówkę amerykańską "Early blue", aronię, porzeczki, maliny i agrest.

W latach 90 ubiegłego wieku nie można było na działkach sadzić krzewów i drzew ozdobnych -zabraniał tego regulamin Działkowca. Obecnie widać jak działki przekształcane są  na ogródki rekreacyjne; zamiast warzyw rosną kwiaty, trawa i krzewy ozdobne.

Mój ogródek od początku tonął w kwiatach, a ich nadmiar rozdawałam sąsiadom. Dużo kwiatów przeniosłam z rodzinnego domu. Piwonie, trzykrotka wirginijska, paproć-pióropusznik strusi, złocienie rosną  na działce do dziś.

Przez lata zmieniały się nasadzenia.  Posadziłam więcej krzewów owocowych, warzywa zajmują coraz mniej miejsca, a kwiaty i krzewy ozdobne coraz więcej. Uprawiam byliny i rośliny cebulowe, a z jednorocznych aksamitki, nasturcję i nagietki, które w zasadzie rozsiewają się same. Ozdobne krzewy liściaste, iglaste, krzewinki  i kawałek trawnika zmieniły charakter działki. Powoli staje się rekreacyjno-użytkową. Przez ostatnie 10 lat byłam właściwie gościem na działce, zaglądałam do mojego kochanego ogródka kilka razy w sezonie. Myślę, że w tym roku to się zmieni i będę mogła cieszyć się ogrodem i obserwować wzrost roślin, które w większości sama ukorzeniłam.
Pokażę kilka zdjęć mojej działki, które zrobiłam w maju.


 Od lat w cieniu jabłoni rośnie bergenia. Jest rośliną długowieczną i mało wymagającą. Praca przy niej sprowadza się do usunięcia zeschniętych liści i obcięcia przekwitłych kwiatostanów. Wczesną wiosną zasiliłam ją kompostem, odwdzięczyła się pięknymi kwiatami. Ta zimozielona roślina jest idealną byliną dla początkujących ogrodników. Nawet pozostawiony przez zapomnienie kawałek kłącza potrafi się ukorzenić. Roślina doskonale dostosowuje się do każdego podłoża, tutaj rośnie na stanowisku bardzo suchym. W czasie długotrwałych upałów dostaje trochę wody, ale tylko dlatego, że podlewam rosnące obok hosty i bodziszki.

Po lewej stronie rosną ostróżki, po prawej jagoda kamczacka. Ostróżki już wypuszczają pędy kwiatostanowe, a na jagodzie kamczackiej dojrzały pierwsze owoce. W głębi krzew lilaka kwitnącego na biało, za nim studnia, której obmurowany brzeg wystaje niewiele ponad ziemią; przykryty jest ciężką metalową pokrywą. Przy studni rośnie pióropusznik strusi i krzewiasta róża, która stanowi zasłonę dla drewnianego kompostownika; z  płatków róży robię konfitury. Po prawej rośnie renkloda, a z boku kalina koralowa.

W półcieniu starej śliwy kwitnie kokoryczka i orliki z samosiewu. Wkrótce zakwitną irysy syberyjskie i rosnące tu od kilku lat  liliowce.




Rośliny nad "mini" oczkiem wodnym lada moment rozkwitną.

 Kącik wypoczynkowy z kawałkiem trawnika, rododendronami i "mini" oczkiem wodnym.


Biały korzeń jest dobrze widoczny na tle kwitnącej miodunki plamistej.


Floksy szydlaste zakwitły jak co roku, a myślałam, że już ich nie ma na działce.



Żółta smagliczka wkrótce przekwitnie.

Byliny to moje ulubione kwiaty, bo raz posadzone pojawiają się każdej wiosny i niezmordowanie rosną i kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Tulipany w ogródku działkowym

Ogródek działkowy już w połowie  marca przywitał nas kwitnącymi tulipanami. To tulipany botaniczne rozkwitają tak wcześnie.

Tulipany sadzę tam, gdzie jest wolne miejsce. Rosną razem z narcyzami, niezapominajkami i innymi bylinami, które są dla nich zielonym tłem. Tworzą zaskakująco piękne kompozycje. Czasami przypadkowe zestawienie dwóch roślin o różnym kolorze i kształcie wygląda uroczo.

Nie interesują mnie nazwy odmian. Cebulki zazwyczaj dostaję w prezencie. Dopiero po zakwitnięciu widzę jak wygląda roślina, jaki ma kolor i kształt. Zaskakują mnie wiosną barwy tulipanowych kwiatów, a także ich przeróżne kształty: podłużne, smukłe, kuliste, pojedyncze, pełne kielichowate, o postrzępionych fantazyjnie płatkach. Wszystkie są piękne, i te białe i te prawie czarne. Wszystkie mi się podobają.


Tulipan o białych płatkach z dodatkiem różu
Białe  płatki tego tulipana z niewielkim dodatkiem jasnego różu wyglądają
jak przypudrowane.

Tulipan o biało-różowych płatkach
 Tłem dla tych romantycznie wyglądających tulipanów jest krzew róży pnącej i lawendy. Delikatne, jasnozielone liście róży i  niebieskozielone lawendowe pędy podkreślają piękno tulipanowych kwiatów.

Tulipany botaniczne
Tulipany botaniczne rozpoczynają rok tulipanowy, bo to właśnie one rozkwitają najwcześniej. W słoneczne dni płatki tulipanów rozkładają się prawie pionowo, a przy pochmurnej pogodzie pozostają stulone. Wzrost tych tulipanów jest niski

Czerwony tulipan
 Czerwony tulipan z daleka przyciąga wzrok swoją jaskrawą barwą, a czarne dno kielicha obsypane żółtym pyłkiem wygląda intrygująco.

C
Tulipany  różniące się kształtem i barwą
 Te tulipany o tak różnej barwie kwiatów i kształcie płatków, stworzyły na tle liści konwalii i irysów piękny duet.

Tulipany o bardzo ciemnej barwie  na tle biało kwitnącego pierwiosnka

Ładnie wyglądają ciemne tulipany dla których tłem są rośliny o różnej fakturze liści. Tło stanowi niziutka, jasnozielona macierzanka, niebiesko- zielone liście orlika i białe kwiaty pierwiosnka.

Ogródek działkowy- kwitnące krzewy owocowe w maju


Kwitnące krzewy owocowe w maju, nie tylko upiększają ogródek działkowy, ale także dostarczają pysznych, zdrowych owoców. Aronia, borówka amerykańska, jeżyna bezkolcowa, winorośl, porzeczki czarne, czerwone, maliny i agrest rosną na działce od 26 lat. Do tej grupy krzewów owocowych dołączyły borówki, 2 jagody kamczackie, aktinidia, cytryniec chiński i kolcowój.

W maju rozkwitają krzewy borówki amerykańskiej. Czasami minusowe temperatury uszkadzają kwiaty; tak się stało w ubiegłym roku i owocowanie było bardzo słabe. Moja stara borówka "Early blue" owocuje niezmordowanie już ćwierć wieku. Smaczne owoce zbieramy od początku czerwca do przymrozków. Odpowiednie cięcie odmładzające sprawia, że krzew przez wiele lat tak dobrze owocuje. Wczesną wiosną  wycięłam kilka najstarszych gałęzi i przycięłam górne- drobne, mocno rozgałęzione gałązki. Odmłodzony i prześwietlony krzew pięknie zakwitł. Kwiaty borówki oblatywane i zapylane są przez zapracowane trzmiele.

Borówka amerykańska 
Pod koniec maja rozkwitnie jeżyna bezkolcowa. Krzew w pełni kwitnienia zachwyca mnogością kwiatów.
W tym tygodniu zasiliłam ją kompostem.  By doświetlić krzew, część pędów rozpięłam na bocznym drążku. Grube pędy, które wyrosły w ciągu lata są układane na inspekcie, aby nie zacieniały owocujących. Jesienią po wycięciu tuż przy ziemi pędów owocujących, młode pędy są przycięte i mocowane na miejscu wyciętych. Skracam je tak, by nie wchodziły na dach altany; także obcinam o połowę pędy boczne, bo one wytworzą wiosną pędy owoconośne i mocuję na stelażu  Przed nastaniem mrozów owijam włókniną, a wiosną czekam na kwitnienie. Młode pędy, które będą owocować w przyszłym roku osiągnęły już 30-40 cm; są grube i dorodne.

Jeżyna bezkolcowa kwitnie na biało

Do krzewów o jadalnych owocach możemy zaliczyć pigwowce. Jest ich kilka odmian. Kwitnące krzewy przyciągają wzrok. Ich kwiaty mają najczęściej żywe, czerwone kolory, ale spotyka się też pigwowce kwitnące na biało.

Pigwowiec
 Owoce początkowo zielone, w miarę dojrzewania staja się żółte. Są bardzo aromatyczne. Można z nich zrobić nalewkę, dodawać do konfitur, dżemów lub używać do herbaty zamiast cytryny. Zawierają dużo witaminy C. Do bezpośredniego spożycia się nie nadają, gdyż są twarde. Mimo, że ogródek działkowy nie jest duży, znalazłam miejsce dla trzech egzemplarzy tych pięknie kwitnących, łatwych w uprawie, odpornych na choroby i szkodniki roślin.

Owocująca aronia
Aronia to niezwykle odporny na mróz i choroby krzew owocowy. Obsypana białym kwieciem co roku cieszą oczy.
W tym poście: "Ogródek działkowy - kwitnące krzewy owocowe w maju" aronię postawiłabym na pierwszym miejscu ze względu na łatwość uprawy tego krzewu. Jeżeli chcemy poskromić jej wzrost przycinamy, a co parę lat krzewy odmładzamy, wycinając najstarsze gałęzie. Z przyciętych grubych pędów robię paliki do pomidorów, z owoców zdrowe soki.
Krzewy rosną już tyle lat bez żadnego zasilania. Posadziłam je jak tylko dostaliśmy we władanie ogródek działkowy. Nie pamiętam już, czy przez pierwsze lata ją zasilałam. Nigdy nie wygrabiam liści, bo od lat rosną pod nią pokrzywy, bluszczyk kurdybanek i żywokost. Ziemia jest zasobna w próchnicę, a rosnące pod nią rośliny wykorzystuję do oprysków.

Aktinidia ostrolistna "Issai"

Krzewem kwitnącym w maju jest aktinidia ostrolistna. Posadziłam na działce odmianę samopylną "Issai" cztery lata temu. Zakwitła i miała kilka owoców. Niestety mimo okrycia przemarzła i od ubiegłego roku  rośnie słabiutko. W tym roku zimowała pod "ciepłą pierzynką". Wypuściła listki, ale przymrozek je uszkodził. Muszę się nią troskliwie zająć, może uda się ją uratować. Krzew może żyć i owocować przez 50 lat.
Warto uprawiać krzewy owocowe, gdyż są ozdobne nie tylko w czasie kwitnienia, ale także w okresie owocowania. Jesienią ich liście pięknie się przebarwiają.

Ogródek działkowy w maju- kwitnące krzewy ozdobne


Krzewy ozdobne kwitną na działce od wczesnej wiosny do późnej jesieni, dzięki temu ogródek działkowy zachwyca nas prawie przez cały rok. Jednak w maju jest najpiękniej. Kwitnące krzewy cieszą oczy urodą kwiatów i urzekają wonią.
Od zeszłej jesieni ogródek działkowy wzbogacił się o kilka krzewów różanych. Czerwona róża pnąca "Sympatie" jest ozdobą działki od dwudziestu lat, a z płatków dziesięcioletniej  róży krzaczastej  robię konfitury. Rogaliki z takim nadzieniem smakują wybornie. Myslę, że za kilka dni zacznie się różany spektakl. Maj, to miesiąc w którym kwitną rododendrony. Azalie przybierają kolory pastelowe: od bieli, przez żółty, łosoś, pomarańcz do czerwieni. Różaneczniki zaś stroją się w biele, odcienie różu i fioletu.

Azalia pontyjska







                   Różanecznik przed przymrozkiem
Pięknie zakwitł różanecznik, ale krótkotrwały przymrozek uszkodził delikatne kwiaty. Oberwałam przemarznięte kwiatostany, by nie utrudniały rozwoju pąkom liściowym, ale kilka kiści kwiatowych,
zdołało przetrwać. Ucierpiały także: azalia, hortensja, winorośl i aktinidia. Mimo to azalie pontyjskie rozwijają uszkodzone kwiaty i roztaczają wokół upojny zapach. Rozkwita także rosnąca obok azalia o czerwonej barwie kwiatów, ale jej zapach jest mniej intensywny.

Azalia o czerwonych kwiatach

 Dalej, wśród poziomek rośnie azalia ''Silver Slipper", której różowe pąki po rozwinięciu ukazują białe
Azalia  "Silver Slipper"
 kwiaty, z dodatkiem koloru żółtego i odrobiną różowego. Ta odratowana trzy lata temu azalia ucierpiała od przymrozku najbardziej.

Zakątek z rododendronami, kawałkiem trawnika i "mini" oczkiem wodnym

 Zaczynają kwitnąć kaliny. Mam z nimi mały problem -corocznie atakowane są przez mszyce. Walczę z tymi szkodnikami naturalnymi środkami. Staram się prowadzić ogródek działkowy bez chemii. Stosuję kompost, preparaty z pokrzywy, skrzypu, żywokostu, krwawnika.

Kalina koralowa "Roseum"

Kwitnie złotlin japoński o kwiatach pełnych, podobnych do małych różyczek, a także ten o pstrych liściach i kwiatach pojedynczych. Kończy kwitnienie mahonia, jej żółte kwiaty rozjaśnią każdy cienisty zakątek ogrodu. Obok altany kwitnie na biało pięknie pachnący lilak. Wkrótce zakwitną laurowiśnie, wiciokrzewy, tawuła, tawułki, krzewuszki cudowne, pięciorniki. Także trzmieliny i berberysy obsypane są pączkami kwiatowymi.
 Latem swoimi kwiatami będą nas cieszyć hortensje i budleja Dawida zwana krzewem motylim, a jesienią hibiskusy nazywane różami wschodu. Kwitną jeszcze pigwowce o  zachwycających czerwonych i czerwono -pomarańczowych kwiatach. Ich pachnące owoce można używać do herbaty zamiast cytryny.

Krzewy ozdobne. Kielichowiec [Calycanthus]

Kielichowiec [Calycanthus] należy do rodziny kielichowcowatych. Rodzaj obejmuje 4 gatunki; jeden występuje w Chinach, pozostałe w USA. W Polsce najczęściej uprawia się kielichowiec plenny [Calycanthus fertilis], który do niedawna uważany był mylnie za kielichowiec wonny. Te dwa gatunki są do siebie podobne, a cechą rozpoznawczą kielichowca wonnego jest trwałe, miękkie owłosienie dolnej strony liści. W sprzedaży jest oferowanych  kilka odmian kielichowca plennego, także kielichowiec wonny [Calycanthus floridus] jest dostępny w niektórych szkółkach. Obydwa gatunki  mogą być uprawiane w naszych warunkach, gdyż są dostatecznie odporne na mrozy; wytrzymują temperatury do - 26 stopni C.
Kielichowiec plenny
Krzewy dorastają do 2-3 metrów wysokości. Dość silnie się  rozgałęziają. Okres kwitnienia jest długi. Trwa od czerwca do lipca, a czasami kielichowce zakwitają w drugiej połowie maja i kwitną jeszcze w sierpniu.
Kwiaty wyrastają pojedynczo na końcach bocznych pędów. Barwa kwiatów jest różnie określana: jako ciemnowiśniowa lub purpurowo-brązowa. Kwiaty zapylane są przez chrząszcze. Nie są tak duże jak u azalii, czy magnolii,  zachwycają jednak barwą i zapachem. Zależnie od odmiany: pachną poziomkami, truskawkami, goździkami, ananasem lub śliwowicą. U kielichowców pachną nie tylko kwiaty, ale także drewno, kora po zadrapaniu- wydaje przyjemny korzenny zapach.

Uprawa kielichowców nie jest kłopotliwa. Dobrze rosną na przeciętnej ogrodowej glebie, na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym.

Kielichowce zawiązują czasami owoce, które mają formę gruszkowatej torebki osiągającej około 7 cm długości. Zawarte w niej właściwe owocki, poddane stratyfikacji dobrze kiełkują na wiosnę. Nasiona wysiane zaraz po zebraniu z krzewu; wykiełkują po 2 tygodniach. Krzewy można uzyskać przez odkłady. Przyginamy do ziemi gałązkę, usuwamy kawałeczek kory, przyszpilamy,  przysypujemy ziemią i po ukorzenieniu wsadzamy na miejsce docelowe. Młodą sadzonkę okrywamy przed zimą, by nie uszkodził jej mróz. Kielichowce dają odrosty korzeniowe; odcinamy od rośliny matecznej taki ukorzeniony odrost i mamy gotową sadzonkę. Można również  ukorzenić sadzonkę zielną; wymagana jest wysoka wilgotność powietrza i podłoża.

UWAGA.
Kielichowiec jest rośliną trującą dla ludzi. Jego owoce zawierają w nasionach toksyczny dla ludzi alkaloid-kalikatynę, a liście kwas pruski. Ta uwaga jest ważna dla osób, które mają małe dzieci.

Kilka lat temu ukorzeniłam gałązkę kielichowca plennego. Spodobały mi się oryginalne kwiaty tego krzewu. Ogródek pod balkonem - miejsce na posadzenie tego krzewu okazało się wręcz idealne

 Posadzony w niewielkim cieniu wierzby rósł bardzo powoli. Bez okrywania na zimę, bez zasilania i bez podlewania dał sobie radę. Zaczął się pięknie rozrastać. Po trzech latach zakwitł. Ogródek jest od południowej strony, więc słońce latem bardzo mocno operuje, a rośliny w ogródku cierpią z braku wody. Kwitnący kielichowiec wygląda uroczo.

 Lubię patrzeć z balkonu jak jego kwiaty oblatywane są przez chrząszcze. Pięknie wygląda również jesienią, gdyż jego liście przebarwiają się na złocisto- żółty kolor.

Kielichowiec na tle słoneczniczka szorstkiego
 Trzy lata temu został troszkę pokiereszowany i pochlapany farbą przez ekipę, która ocieplała blok, ale szybko gałązki odrosły. Obok rośnie drugi krzew kielichowca. Ta nowa roślina powstała z odrostu korzeniowego.
Zachęcam do uprawy tego oryginalnego krzewu.