Słoneczniczek szorstki

Słoneczniczek szorstki
Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helanthoides) to  wysoka bylina (80-150 cm) należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae).
W moim ogródku działkowym rośnie w lekkim półcieniu, na suchej piaszczystej glebie, do której co roku dodaję kompost, aby nie była zbyt jałowa.
Ładnie wyglądają jego żółte pojedyncze lub półpełne koszyczki kwiatowe na tle ciemnozielonych, szorstko owłosionych liści. Kwiaty rozwijają się od końca lipca do września. Ścinając przekwitłe kwiatostany, możemy wydłużyć kwitnienie rośliny  do października.
Mój słoneczniczek rośnie już kilka lat na tym samym miejscu i stworzył dość pokaźną kępę. Jesienią próbowałam ją trochę ograniczyć, ale nie bardzo mi to wychodziło, bylina jest głęboko zakorzeniona. Musiałam prosić o pomoc męża. W maju i czerwcu roślina potrzebuje dużo wody, a podczas kwitnienia wytrzymuje nawet znaczną suszę.
Za balkonem od dawna jest założony ogródek kwiatowy. Rosną tam byliny, krzewy ozdobne,octowce, wiecznie przycinana wierzba aronia, a nawet wspinająca się na balkon jeżyna bezkolcowa i tuż przy barierce brzoskwinia samosiejka wydająca masę przepysznych, słodkich owoców. Nie będę wymieniała wszystkich krzewów, bo jest ich chyba ze dwadzieścia. Na balkon wspiął się również wiciokrzew, którego kwiaty przepięknie pachną, konkuruje z nim dzika róża o pojedynczych, różowych kwiatkach. W ogródeczku  jest chyba z 60 bylin. Kwitną od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków.
Kilka lat temu wiosną zakwitało około 250 tulipanów. Ponieważ ogródek ma kształt półkola posadziłam je w dwa półkoliste rzędy. Pięknie się prezentowały wiosną.Teraz zakwitają tylko pojedyncze okazy.
Tak się rozpisałam o tym ogródku , bo właśnie pod koniec lata prym w nim wiodą słoneczniczki szorstkie. W upalne lata męczą się bardzo w niemiłosiernie grzejącym słońcu, więdną im liście, ale niezmordowanie kwitną i nawet w półmroku widoczne są ich żółtozłociste kwiaty.
Przyjemnie jest usiąść wieczorem na balkonie i popijając herbatkę napawać się wonią i widokiem kwitnących roślin.
Słoneczniczki szorstkie po 3 latach wymagają przesadzenia, ale jeżeli jesienią rozłożymy wokół niego warstwę obornika lub kompostu to nadal latem będą obficie kwitły. Potrafią się same wysiewać. Pojedyncze roślinki  znajduję w różnych miejscach działki. Jeżeli mi nie zależy na roślinie szybko ją usuwam, bo słoneczniczek dość szybko tworzy kępkę  i wtedy trudno go wyrwać.
Jeśli ktoś byłby zainteresowany uprawą tych kwiatów to mogę podpowiedzieć, że jest odmiana słoneczniczka szorstkiego o liściach w kolorze kremowym z zieloną siatką nerwów. Pełna nazwa rośliny: Słoneczniczek szorstki "Loraine Sunshine" (Heliopsis  helianthoides "Loraine Sunshine"). Ta wyjątkowa odmiana dzięki barwnemu ulistnieniu będzie się wyróżniała na rabacie. Bylina dorasta do 70-80 cm wysokości. Wymagania ma podobne do wyżej opisanego słoneczniczka szorstkiego. Młode słoneczniczki wyrastające z samosiewu powtarzają cechy rośliny matecznej; mają również pstre listki.
 Ścięte do wazonu kwiaty słoneczniczka długo zachowują świeżość.
Ponieważ  kwiaty pięknie się zasuszają i długo utrzymują żółtą barwę wykorzystuję je do układania suchych bukietów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz